• 23 Dec, 2024

Zdravstvene dobrobiti luka

Zdravstvene dobrobiti luka

Većina ljudi uživa u konzumaciji bilo koje vrste luka. Iako je domaćicama uvijek jako teško krenuti s rezanjem jer uvijek puste suze, na kraju se taj trud uvijek završi sa ukusnim obrokom, bilo da se radi o kuhanoj, prženoj ili svježoj varijanti konzumacije luka. Pored toga što imamo zaista mnogo vrsta ovog divnog povrća. Zdravstvene dobrobiti luka su zaista mnogobrojne. U nastavku teksta ćemo vam navesti vrste luka, njihove dobrobiti te ćemo napisati i uz šta je određenu vrstu luka najbolje konzumirati.

Luk, ili latinski, Allium cepa, povrće je okruglastog oblika, bijele unutrašnjosti koju prekriva suha, poput papira tanka, crvena, smeđa ili bijela kožica. Od davnina je omiljen sastojak u kuhinjama raznih kultura i običaja svih zemalja.

U Aziji i na Srednjem istoku luk se uzgaja više od pet hiljada godina. Bio je jako cjenjen u Egiptu za njihove njima posebne rituale. Početkom 6 st., u Indiji se luk koristio u terapijske svrhe, dok su ga stari Grci i Rimljani koristili kao začin. U Srednjem vijeku luk je bilo gotovo nezamjenjivo povrće u kuhinjama mnogih europskih zemalja, a nerijetko se posluživao za doručak kao uobičajena zdrava namirnica.

Žuti ili smeđi luk

Najčešće se koristi žuti luk koji se još naziva i smeđim lukom zbog svoje guste kore. Zaista je univerzalan što se tiče ishrane, i može ići uz gotovo svako slano jelo. Žuti luk je najsigurnija alternativa kada niste sigurno koji luk se koristi u nekom receptu ili jednostavno niste sigurno da bi vam se svidjela kombinacija nekog drugog luka osim žutog. Kad je sirov, žuti luk ima oštar okus koji se prilikom kuhanja ili prženja karamelizuje i bude ugodno blagog okusa. Što ga duže kuhate, bit će slađi.

Slatki luk

Postoji nekoliko različitih vrsta slatkog luka. Nemaju oštar okus kao druge vrste luka, što ih čini sjajnim dodatcima u salatama ili sendvičima. Odličan su izbor za karamelizaciju i u jelima u kojima luk zauzima glavno mjesto kad je u pitanju okus, poput blage i zdrave supice od luka. Dobro se slaže s ostalim povrćem, dobra su zamjena za žuti luk.

Mladi luk

Ova vrsta luka puna je vitamina C i vitamina K koji su neophodni za normalan razvoj kostiju. Vitamin C pomaže u sintezi kolagena koji čini kosti čvrstima dok vitamin K igra ključnu ulogu u održavanju njihove gustoće. Ovaj luk bogat je sumpornim jedinjenjem alil sulfidom koji pomaže u smanjenju rizika od raka debelog crijeva. Osim vitamina C i vitamina K, u mladom luku može se naći i vitamin A. Vitamin potreban je tijelu za održavanje normalnog vida i očuvanje zdravlja oka. Otkriveno je kako mladi luk oči štiti i od upala.

Crveni luk

Crveni luk odgovoran je za kardiovaskularno zdravlje ali isto tako je ključan u prevenciji raka. Ova vrsta luka također je odlično prirodno antibakterijsko sredstvo. Konzumiranjem jela bogatih crvenim lukom, moguće je pridonijeti tijelu jačanjem imuniteta što znači da će postati otpornije na mnoge bakterijske infekcije. Ekstrakt crvenog luka, bogat brojnim sulfidima, sprečavaju rast i razvitak ćelija tumora.

Poriluk

Poriluk sadrži značajne količine bioflavonoida kempferola koji se pokazao kao zaštita protiv oštećenja krvnih žila, uključujući ona od strane reaktivnih molekula kisika. U poriluku je prisutna i količina antioksidacijskog polifenola. Polifenol štiti krvne žile i krvne stanice od oksidativnog oštećenja. Koncentracija folne kiseline igra važnu ulogu u očuvanju zdravlja. Folna kiselina ključni je vitamin B-kompleksa koji podupire kardiovaskularni sustav balansirajući razinu homocisteina u organizmu.

Luk kozjak

Ovaj luk ima veću nutritivnu vrijednost ostalih sorti. On posjeduje više antioksidansa, minerala i vitamina od uobičajenog luka te obiluje vitaminom A koji služi kao snažan antioksidans pri zaštiti organizma od raka pluća i raka usne šupljine. Osim vitamina A, luk kozjak ima veliku koncentraciju minerala i elektrolita poput željeza, kalcija, bakra, kalija i fosfora.

John Smith

I? Ah, THAT'S the great question is, what did the Dormouse went on, spreading out the verses on.