Za malene i slasne tikvice većina nas može reći da su omiljene u svako doba dana. Osim što ih možemo pripremati na zaista jako mnogo načina, također su i veoma zdrave i korisne za naše zdravčje. Ima ih mnogo vrsta, boja i oblika, a kod nas se najčešće koriste male, tamnozelene tikvice slične velikim krastavcima.
Poput dinja i krastavaca, tikvice pripadaju porodici Cucurbitaceae. Zapravo, riječ je o voću iako većina nas ne doživljava tako i naziva ih povrćem. Tikvice potiču iz Amerike, a čovječanstvo ih konzumira već više od 10.000 godina. Današnja sorta tokom godina razvijena je u Italiji. Kada dozriju, najbolje ih je brati svakodnevno jer plodovi tikvica koji narastu veći od 12 centimetara gube prepoznatljiva kulinarska svojstva.
Table of contents [Show]
Sastav i ljekovitost tikvica
Tikvice imaju malo kalorija, a puno nutrijenata. Ova namirnica je odlična za mršavljenje jer ispunjava želudac i brzo zasiti organizam. Obiluju vitaminima B i C, manganom i kalijem dok su žute tikvice bogate i beta karotenom. Većina tih vrijednih tvari nalazi se u kori koja je jestiva pa nema ni potrebe da se guli s mladih plodova. Svakodnevna konzumacija tikvica hrani organizam dijetalnim vlaknima, koja potiču probavu. One također sprječavaju zatvor i čiste crijeva od toksina.
Spojevi u tikvici čuvaju zdravlje arterija i snižavaju holesterol. Smanjuju rizik od ateroskleroze, srčanog i moždanog udara. Istraživanja pokazuju da fitonutrijenti iz tikvica pomažu u smanjenju simptoma povećane prostate.
Pospješuje metabolizam proteina i ugljikohidrata, potiče libido i ubrzava sintezu masnih kiselina i kolesterola.
Tikvice u kulinarstvu
U Italiji se tikvica koristi za pripremu raznih vrsta hljeba, u Mexicu quesadille, u Francuskoj ratatouille, u Turskoj palačinka, a u Bugarskoj ih pržene poslužuju s jogurtom. Kod nas se uglavnom pripremaju pohovane, u umacima, pomiješane s drugim povrćem ili svježim sirom, punjene ili kao palačinke i uštipci. Tikvice možete dodati u salatu s krastavcima i nećete osjetiti razliku u ukusu.
Tikvice punjene tunom i mozzarellom
Sastojci:
- 5 tikvica
- 300 g tune
- 2 žlice vrhnja
- 1 dcl umaka od paradajza
- 1 manji luk
- 10 dkg mozzarelle
Priprema:
Tikvice izrežite u 10 polovica i izdubite, te ih stavite 10-ak min u pećnicu na 200 stupnjeva, kako bi se malo omekšale. Izdubljeni dio malo popržite na luku. U međuvremenu napravite smjesu od tune, vrhnja, umaka od rajčice, sitno narezanog luka, mozzarelle i začina po želji te joj dodajte smjesu od izdubljenog dijela tikvica. Polovice tikvica napunite smjesom te vratite u pećnicu iste temperature na 20-ak minuta.
Grčki umak s tikvicama
Sastojci:
- 400 ml grčkog jogurta
- 3 režnja sjeckanog bijelog luka
- 200 grama ribane tikvice
- 2 malene kašike usitnjenog kopra
- 2 malene kašike usitnjene mente
- papar
- himalajska sol
Pomiješajte navedene sastojke. Ohladite umak u hladnjaku. Poslužite uz rižu ili tjesteninu.
Uštipci od tikvica
Potrebno je:
- 2 veće tikvice (ili 3 manje)
- 3 jajeta
- 3 čehna bijelog luka
- 50 g sira (nije obavezno)
- brašno
- so ili začin od suhog povrća
- svježi peršun
- svježe začinsko bilje
Priprema:
Ogulite tikvice i narendajte ih. Zatim trebate dodati jaja, ispasirani bijeli luk, nasjeckani svježi peršun i brašno. Masa treba da bude malo gušća nego za palačinke. Dodati so ili začin po ukusu i rendani sir. Kutlačom vaditi masu i pržiti na vrelom ulju. Okretati ih širokom lopaticom. Vaditi na papirni ubrus da bi se ocijedile od viška masnoće. Ukrasiti svježim začinskim biljem.