Prekrasne, vedre i sunčane dane uvijek je najljepše iskoristiti u prirodi. Ukoliko vam je imunitet slab, važnost boravka u prirodi je tema o kojoj biste trebali razmisliti. Naime, boravak u prirodi nam donosi mnoge zdravstvene koristi. Neke najvažnije ćemo vam navesti u nastavku teksta kako biste ozbiljno shvatili svoje zdravlje te na ispravan način vodili brigu o sebi. U znanstvenim krugovima boravak u prirodi danas nazivaju “zelenom terapijom” ili “ekoterapijom”, zbog niza pozitivnih učinaka za zdravlje.
Table of contents [Show]
Štiti vid
Boravak u prirodi je prevencija sindroma “kompjuterskog” vida. Taj sindrom podrazumjeva problem s vidom uzrokovan predugim gledanjem u ekran. Simptomi su zamagljen vid, dvostruke slike, crvene i suhe oči, iritacije, glavobolja, bol u vratu i leđima. Dakle, boravak u prirodi može spriječiti i ublažiti sve ove simptome. Umjetno svjetlo pak može prouzrokovati kratkovidnost, za koju je opet lijek – boravak na suncu i u prirodi.
Odlična prilika za trening
Boravak u prirodi znači idealnu priliku da svom zdravlju priuštite mnogo više nego što možete kada ste u domu. Čak i lagana šetnja pozitivno utiče na zdravlje, u poređenju sa sjedenjem. Sjedenje uzrokuje nakupljanje masnih naslaga i stvara se loša gustoća kostiju. Također, sjedenje uzrokuje visok srčani tlak te razne probleme koje utiču na rad i zdravlje srca i mozga.
Trening koji obavljate vani smanjuje rizik od kardiovaskularnih bolesti i osigurava bolje raspoloženje. Također poboljšava koncentraciju te utieče na fizički izgled i bolje držanje.
Najzdravija igra je igra u prirodi
Dijete treba istraživati, padovi i razbijena koljena dio su sretnog djetinjstva. Djeca trebaju da se valjaju u travi, neka se uprljaju, neka se nauče popeti na drvo, to je najbolji način da razvijaju motoriku, kreativnost i maštu! Za manje pretilosti, više spretnosti i zdrave igre, dijete se mora kretati i boraviti u prirodi. Koliko se današnje djece zna popeti na drvo ili preskočiti potok? Najčešće ih u tim poduhvatima sprečavaju roditelji u brizi za njihovu sigurnost, zaboravljajući na puno veću štetu koje njihovom fizičkom i psihičkom zdravlju može nanijeti dugotrajno sjedenje pred ekranom.
Svjež zrak
Svježi vanjski zrak je puno zdraviji za nas i naša pluća nego zrak unutar našeg doma koji je suh, a i mnogi štetni mikroorganizmi i alergeni ne mogu preživjeti na nižim temperaturama.
Utječe na mentalno zdravlje
Priroda i boravak u prirodi nevjerovatno djeluju na mentalno zdravlje čovjeka. Jedno istraživanje pokazuje da boravak u prirodi smanjuje depresiju kod čak 71% ispitanika. Osim zdravstvenih dobrobiti, ekoterapija ima utiecaj i na socijalno raspoloženje.
Bolja proizvodnja vitamina D
Boravak na dnevnoj sunčevoj svjetlosti potiče proizvodnju vitamina D koji štiti tijelo od mnogih bolesti, pa i raka.
Kvalitet sna
Naš san je regulisan unutarnjim satom, znanim i kao cirkadijalni ritam. To je biološki dnevni ritam na koji je naviknuto naše tijelo. Taj unutarnji sat povezan je sa suncem, te ritmom budnosti i spavanja. Kada provodite previše vremena u zatvorenom prostoru, to može poremetiti biološki sat i omesti san. Izlaganje jutarnjim zrakama sunca vraća normalne cikluse spavanja, a već samo nekoliko sati provedenih u prirodi pomoći će vam u stabiliziranju sna. S ovim problemom nesanice i nepravilnog ciklusa spavanja najčešće se bore ljudi koji rade u smjenama ili puno putuju. Iz tog razloga je boravak u prirodi i za njih pravo rješenje.