• 23 Dec, 2024

Mentalno zdravlje žene

Mentalno zdravlje žene

Približavanje srednjim godinama često donosi povećan stres, anksioznost i strah. Međutim, može da dođe i do emocionalnih promjena, kao što su brige zbog starenja i sve što ono donosi. Mentalno zdravlje žene pored navedenog, mogu da naruše i navedeni razlozi u nastavku teksta. Pobrinite se da ih detaljno pročitate.

Dolaskom menopauze u tijelu se dešavaju razne promjene, a pored onih vidljivih, ne bi trebalo zanemariti i one simptome koji su skriveni, a koji mogu da otkriju da je mentalno zdravlje žene narušeno.

Osoba koja je dobrog mentalnog zdravlja je zadovoljna, pozitivna, sposobna zasnovati porodicu, prihvata druge ljude, sposobna je održavati prijateljstva, produktivna je i dobro se nosi sa životnim stresovima.

S druge strane, poremećaji metalnog zdravlja ozbiljan su zdravstveni problem a statistički podaci pokazuju kako se mentalni poremećaji nalaze na vrhu liste najčešćih bolesti današnjice.

Posjetite ginekologa

Stručnjaci vam mogu pomoći otkriti probleme i riješiti ih prije nego što postanu još veći. Zajedno ćete ići kroz probleme poput neplodnosti, kontracepcije, prenatalne skrbi i porođaja te ćete zajedno tražiti rješenja i imat ćete potporu. Možete im se obratiti za pregled dojki, pregled zdjelice, Papa test, preporuke za mamografiju, pitanja koja se odnose na prijevremenu menopauzu i probleme s neplodnošću.

Odmorite se

Većina žena mora se snalaziti između svoje karijere, socijalnih dužnosti i porodice. S toliko posla lako je osjećati se nemoćno. Razmislite o predahu kad vam zatreba. Provedite nekoliko minuta u danu meditirajući. Ove aktivnosti smiruju vaš um i tijelo.

Postpartalna depresija

Javlja se kod otprilike jedne od deset žena u prva dva do tri mjeseca nakon poroda, u vidu depresivnog raspoloženja, nesanice, tjeskobe i prisilnih misli o ozljeđivanju sebe ili djeteta. Osoba se osjeća praznom, ne može se povezati s djetetom, nema energije ni motivacije. Radi se o jako rijetkom poremećaju čija prevalencija je otprilike 0.1 do 0.2%, a čiji simptomi zahtijevaju brznu intervenciju. 

Razgovarajte o svojim osjećajima

Okružite se ljudima koji vam pružaju podršku i koji se trude razumjeti vas, i podijelite svoje osjećaje s njima. Imati nekoga ko vas može saslušati može vam biti ogromna pomoć

Smijte se i plačite

Dokazano je da smijanje poboljšava naš imunitet, umanjuje bol i štiti srce od oboljenja. Isto tako je i značajan faktor u ublažavanju depresije i ostalih mentalnih problema. Plakanje je također dobro za rješavanje stresa i za vašu psihu. Možda u plakanju nećete uživati u tom trenutku, no ono oslobađa potisnute osjećaje i nakon što se situacija smiri, sigurno ćete se osjećati lakše.

Anksioznost i panika

Naš mozak voli predvidljivost i jasnu sliku i čim nije siguran u ishod, tu nesigurnost pretvara u negativan scenarij, tj. u anksioznost, paniku, počne vikati 'spasi me, smisli rješenje'! Tada pomislimo, ako se pripremimo na najgori ishod, bit ćemo spremniji kada to najgore zaista i dođe. Kada dođu teška vremena, jednako boli pripremili se mi ili ne. Možemo samo biti iscrpljeni od prethodne brige. Ukoliko epizode anksionznosti i paničnih napada potraju, savjetujemo vam da se obavezno javite stručnjaku koji će vam pomoći u prevazilaženju tih problema i u smanjenju simptoma.

John Smith

I? Ah, THAT'S the great question is, what did the Dormouse went on, spreading out the verses on.