Bolna menstruacija je bolnost koja se javlja kod menstruacije i može pojaviti istovremeno s menstruacijom ili joj prethoditi 1 do 3 dana. Kako izgledaju bolne menstruacije? Što uzrokuje bol, i šta piti i jesti tokom menstruacije? U nastavku teksta vam donosimo bar zanimljivih informacija.
Bol se obično javlja u donjem dijelu trbuha te se može širiti niz bedra i u donji (lumbalni) dio leđa. Obično je ona oštra ali može biti i stalna, tupa, mukla bol. Od svih zdravih žena reproduktivne dobi, 80 % žena osjeti nekakve neugodne promjene prije same menstruacije. 48 % žena osjeća simptome PMS-a, dok je za njih 3-5 % izrazito otežano obavljanje svakodnevnih aktivnosti.
Bolne menstruacije su praćene mučninom, bolovima u donjem dijelu leđa i učestalijim mokrenjem. U težim slučajevima mogu biti praćene povraćanjem i kolapsima. Smatra se da bol nastaje zbog prejakog grčenja mišićnog dijela maternice (miometrije) i ishemije – smanjenog dotoka kisika, uvjetovanim otpuštanjem kemijskih glasnika prostaglandina.
Table of contents [Show]
Čokolada kao potreba
Čokolada je bogata magnezijem, koji je povezan s proizvodnjom energije u tijelu. U toku menstrualnog perioda, sasvim je normalno je da se osjećate umorno i upravo zbog toga vam se toliko mnogo jede čokolada. Pokušajte zamijeniti običnu čokoladu s tamnom ili barem s čokoladom prekrivenom bademima da dobijete malo proteina.
Sve što je slatko
Potreba za slatkišima je tipična za vrijeme mjesečnice, jer konzumiranje slatkog utieče na izlučivanje serotonina, koji podiže vaše raspoloženje. Pokušajte jesti puno bjelančevina i povrća jer će vam to održavati snagu i energiju za razliku od unošenja slatkiša nakon kojih ćete brzo izgubiti snagu.
Gluten i estrogen
Glutenu se, pored mnogih drugih loših učinaka na organizam, može pripisati i nepovoljan učinak na menstrualni ciklus. Naime, u žena u kojih postoji netolerancija glutena moguće su promjene u razini estrogena i posljedično pojava amenoreje.
Oprezno s kofeinom
Kofein može smanjiti razinu estradiola i u osjetljivih žena negativno se odraziti na menstrualni ciklus. Klasičnu kafu zamijenite kafom bez kofeina i biljnim čajevima.
Omega-3 masne kiseline
Konzumiranje hrane bogate omega-3 masnim kiselinama kao što su losos, sardine i inćuni može pomoći vašem tijelu u protuupalnim procesima, ali i poboljšati raspoloženje i smanjiti grčeve tijekom mjesečnice.
Hrana bogata magnezijem
Uključivanje hrane bogate magnezijem kao što su brazilski oraščići, špinat i indijski oraščić prije i za vrijeme menstruacije može pomoći kod smanjivanja grčeva, poboljšati san i smiriti vas.
Voda i druge tekućine
Jedna od namirnica koja je zaista neizostavna je voda. Ako je urin tamno žute boje i rijetko obavljate malu nuždu, vjerojatno biste trebali piti više tekućine. Smatra se kako bi žene trebale dnevno unijeti barem dvije litre vode. Najbolji znak pijete li dovoljno vode je boja urina. Voda je nužna za dobro funkcioniranje srca, probave, ali i smanjivanje stresa. Dehidracija može izazvati dodatnu nervozu, glavobolje, ali i nadutost.
Đumbir i imunitet
Čaj od đumbira odličan je dodatak prehrani za vrijeme menstruacije. Jedan od razloga za to je njegov protuupalni efekt koji može smanjiti bolove u mišićima, ali i u donjem dijelu abdomena. Dobar je i za generalno jačanje imuniteta što uvijek dobro dođe u periodu menstruacije.
Citrusi i vitamin C
Za smanjivanje nadutosti i mučnine kao dobra hrana koju treba jesti za vrijeme menstruacije mogu biti citrusi. Oni mogz smanjiti nagle promjene raspoloženja, a uz to pomažu u smanjivanju dehidracije organizma pa tako i smanjiti glavobolju i ostale nuspojave. Naranče, limuni i mandarine, ali i egzotično voće bogati su vitaminom C i vlaknima.