Ukoliko se često pitate koje su dobrobiti suhih šljiva i da li biste ih trebali češće konzumirati, u nastavku teksta vam donosimo par zanimljivih detalja. Već smo odavno upoznati s tim da poremećena funkcija crijevne mikroflore može pokrenuti upalne reakcije. Na taj način se može povećati rizik od razvoja karcinoma debelog crijeva. Sve to možemo promjeniti ukoliko na mikrofloru utičemo zdravijim odabirom namirnica.
Table of contents [Show]
Ljekovita svojstva suhih šljiva
Sušene šljive su prava riznica hranjivih tvari. Jako su sočnog i primamljivog okusa i velikih zdravstvenih vrijednosti.
Oni koji su upoznati s njihovim nutritivnim sastavom ne mare za neobičan smežurani izgled. Iako na prvu ne izgledaju preukusno, zaista su posebne.
Suhe šljive su bogate vitaminima
Posebno se izdvajaju vitamini A i K a u manjim količinama sadrže i vitamine C, E te B1, B2, B3 i B6.
Zahvaljujući prirodnim zaslađivačima sorbitolu i fruktozi suhe šljive su idealna namirnica za one koji konstantno imaju potrebu za slatkim. Iako su jako slatke, one ne izazivaju neželjene posljedice kao što su debljanje ili povišen šećer u krvi. Ako se konzumiraju u normalnim količinama. Odličan su izvor minerala kalija, kalcija, magnezija, željeza, fosfora, natrija, cinka, bakra i mangana a sadrže i topiva i netopiva vlakna.
Čuvaju zdravlje srca
Suhe šljive su izuzetno bogate kalijem. Jedna porcija sadrži 36% preporučene dnevne doze ovog minerala.
Kalij osigurava ispravno funkcioniranje srca te krvožilnog i nervnog sistema. Kalij također pomaže i kod povišenog krvnog tlaka te smanjuje rizik od pojave srčanog i moždanog udara.
Snižavaju razinu šećera u krvi
Šljive su nisko na glikemijskoj ljestvici te mogu pomoći u kontroli nivoa šećera u krvi i smanjenju rizika od dijabetesa tipa 2. Sadrže visoki udio topivih vlakana koja pomažu u održavanju stabilnosti šećera u krvi. Topiva vlakna i flavonoidi od velike su važnosti jer doprinose povećanju osjetljivosti tijela na inzulin.
Poboljšavaju probavu
Zahvaljujući vlaknima suhe šljive imaju i laksativno djelovanje, mogu značajno povećati učestalost stolice, što ih čini izvrsnom prirodnom alternativom za unaprijeđivanje zdravog rada crijeva.
Protuupalna svojstva
Suhe šljive su bogate polifenolima, te mogu pomoći u smanjenju upale i zaštiti od oštećenja DNA.
Sadrže vitamin K
Jedite suhe šljive da zadovoljite dnevne potrebe za vitaminom K. Nedostatak vitamina K kod starijih ljudi je usko povezan sa određenim medicinskim stanjima, kao što su osteoporoza i ateroskleroza. Uključivanje suhih šljiva u prehranu može pomoći izbjeći te probleme.
Poboljšavaju pamćenje
Konzumacija samo tri do četiri suhe šljive dnevno može doprinijeti neutralizaciji slobodnih radikala, koji imaju štetan utjecaj na pamćenje. Redovna konzumacija može povećati funkcije mozga te poboljšati pamćenje, učenje i koncentraciju. Istraživanja su pokazala da suhe šljive imaju pozitivne učinke i u prevenciji starosnih neurodegenerativnih poremećaja kao što su Alzheimerova i Parkinsonova bolest.