April i maj su mjeseci za medvjeđi luk, kojeg zovu i ubicom otrova. Nijedna biljka ne čisti tako dobro sistem za varenje i krv kao srijemuš, zbog čega ga treba jesti što češće. Iako ga mnogi zbog zaista jakog mirisa izbjegavaju.
U proljeće je najdjelotvorniji, predstavlja jak čistač krvi, žuči i jetre od toksina. Srijemuš je 1992. godine proglašen evropskom biljkom godine od strane Asocijacije za zaštitu i istraživanje evropskih medicinskih biljaka.
Naziv medvjeđi luk dobio je kao istinska proljećna poslastica medvjedima koji se bude iz zimskog sna. Raste u visinu od 20 do 40 cm, a u zemlji ima uspravnu i tanku lukovicu bijele ili žućkaste boje. Ako slučajno tokom šetnje po šumi osjetite jak miris bijelog luka, to je medvjeđi luk.
Sličnost s bijelim lukom
Ova biljka sadrži tvari u kojima ima sumpora i slične su onima koji se nalaze u bijelom luku, a i djelovanje je slično. Utiče na agregaciju krvnih pločica, snižava holesterol i krvni pritisak. Koristi se i kao tonik protiv probavnih poremećaja. Kao i bijeli luk, medvjeđi luk djeluje protiv bakterija, a koristi se za detoksikaciju organizma. Od biljke se koriste listovi, koje koristimo u obliku soka ili salate, i lukovice koje koristimo svježe, tek iskopane. Divlji luk podmlađuje krvne sudove i čini ih elastičnim. Srijemuš je bogat i eteričnim uljima, vrijednim mineralnim solima, šećerom, vitaminom C i karotenom.
S branjem listova prestaje se čim biljka počne da cvjeta, ali se zato lukovice skupljaju u ljetnim i jesenjim mjesecima i služe za pravljenje različitih ljekovitih preparata. .
Ljekovitost medvjeđeg luka
Danas mu mnogi daju prednost nad bijelim lukom, jer raste samoniklo, nije onečišćen, a i ljekovitiji je od češnjaka. Sadrži allicin, eterična ulja, alisulfide i polisaharide, a mladi listovi sadrže 20 do 50 mg vitamina C i karoten. U obliku tinkture upija masti i pomaže čišćenju organizma od visoke količine LDL kolesterola. Medvjeđi luk je podcijenjeno, ali djelotvorno sredstvo za snižavanje visokog krvnog pritiska.
Možete iskopati cijele biljčice i posaditi ih u svom vrtu, nakon čega ne zahtijevaju nikakvu brigu.
OPREZ: Kako razlikovati medvjeđi luk od mrazovca i đurđice?
Staništa medvjeđeg luka, mrazovca i đurđice mogu biti ista ili slična, stoga to ne smije biti najvažnija stavka za procjenu. Po izgledu se ove dvije biljke značajno razlikuju.Glavnu razliku čini cvijet biljke – medvjeđi luk cvate od travnja do lipnja i ima karakteristične bijele zvjezdaste cvjetiće. Mrazovac ima karakterističan ljubičasti cvijet koji sliči cvijetu šafrana, a cvate u jesen. Đurđica ima lijepe, bijele, zvončaste cvjetove. Prema cvjetovima, ove se biljke vrlo dobro razlikuju i gotovo je nemoguće pogriješiti. Pogreške se događaju kada se beru listovi, a cvjetovi nisu procvali.
Najvažnija razlika je u mirisu; kada između prstiju protrljamo list, list medvjetke ima karakterističan miris po češnjaku, a listovi mrazovca i đurđice nemaju miris.