• 23 Dec, 2024

Zašto je riba bitna u prehrani?

Zašto je riba bitna u prehrani?

Stanovnici koji žive uz more mnogo manje obolijevaju od degenerativnih bolesti od onih u kontinentalnim predjelima. To naravno možemo pripisati mediteranskoj prehrani u kojoj glavno mjesto zauzimaju riba i maslinovo ulje. Zašto je riba bitna u prehrani i zašto je na našim prostorima nepravedno zapostavljena? 
Plodovi mora suu mnogim dijelovima svijeta jedini izvor proteina i hranjivih tvari.

Plodovi mora sadrže bjelančevine iako nešto manje u odnosu na količinu bjelančevina prisutnu u mesu ili plavoj ribi. Sadrže znatnu količinu kolagena i željeza. Preporučuje se konzumirati ih u manjim količinama, jednom ili dvaput tjedno.

Unos masnih kiselina u svakodnevnoj prehrani predstavljaju ključ zdravlja. Navedenim masnim kiselinama upravo je ona najbogatija ona najjeftinija – plava riba – srdela, skuša, lokarda. Zatim su tu i tuna i losos.
Poremećaj metabolizma masti uzrok je najvećem broju današnjih bolesti a prehrana bogata morskim plodovima umanjuje rizik od navedenih oboljenja.

raw-trout-fish-2021-12-09-05-42-08-utc.jpg

Riba sadrži višestruko nezasićene masnoće, dragocjene saveznike za prevenciju kardiovaskularnih bolesti, borbu protiv stresa i poboljšanje koncentracije. Također predstavlja i bogat izvor mineralnih soli. Morska je riba bogata jodom, kalijem, natrijem i bakrom, sadrži vitamine B skupine (B1, B2, B6 i B12), neophodne za pravilan rad nervnog sistema.
Postoje masne ribe (losos, skuša, jegulja), polumasne (tuna, sabljarka, trilja, cipal), manje masne ribe (zubatac, inćun, pastrva, srdela, kirnja) i nemasna riba (oslić, bakalar list, raža). Ne treba izbjegavati masnije vrste ribe jer su bohatije navedenim masnim kiselinama.
Ribu bismo trebali konzumirati bar jednom sedmično. Preporučena je svima. Pa čak i osobama na dijeti i pod strogim režimom ishrane.

Konzumacija ribe i lijep izgled kože

Proteini koje sadrži riba korisni za obnovu stanica kože i usporavanje njihovog starenja. Omega-3 masne kiseline održavaju kožu vlažnom i spriječavaju rizik od upalnih procesa.

Riba olakšava probavu

Trietilamin daje ribi specifičan miris te riješava osjećaja “težine” u želucu nakon jela i olakšava probavu.
Riba je bogata mineralima kao što su željezo, cink, selen i jod, koji je potreban za normalan rad štitnjače te da je riba izvrstan izvor proteina.

Štiti srce i krvne sudove

Omega-3 masne kiseline zadužene su za zdravlje srca i krvnih sudova, a samim tim i prevenciju infarkta i moždanog udara. Riblje ulje povećava nivo dobrog, a smanjuje nivo lošeg holesterola i triglicerida.

Održava zdravlje kostiju

Starije osobe koje češće konzumiraju ribu imaju očuvaniju gustinu kostiju i manje su izloženi riziku od razvoja osteoporoze. Za ovaj je učinak zaslužna kombinacija različitih ulja iz ribe, a posebno omega-3 masnie kiseline.

Koja riba je najzdravija?

Stručnjaci savjetuju da se izbjegava konzumiranje masne riječne ribe, kao što je šaran, a da se prednost daje posnijim vrstama posebno pastrmki i smuđu. Kada je morska riba u pitanju, najviše omega-3 masnih kiselina ima u masnoj ribi poput haringe, lososa, skuše, morune, tune, srdele…

John Smith

I? Ah, THAT'S the great question is, what did the Dormouse went on, spreading out the verses on.