Alergije nastaju zbog pretjerane reakcije tijela na normalno bezopasne tvari, a mogu ih uzrokovati razne stvari i pojave oko nas. Kada se radi o sezonskoj alergiji onda je to najčešće polen. Proljetne alergije mogu početi već u februaru, a mogu potrajati čak i do ljeta. Alergije su pogoršane u suhim, sunčanim i vjetrovitim danima. Suhi i sunčani dani idealni su uslovi u kojima drveće oslobađa polen, i tako brže dolazi do nas. Kada su vjetroviti dani u pitanju, polen je najviše u zraku i tada su simptomi alergija najveći. Najbolji dani za sve one koji pate od alergije su kišoviti i tmurni dani jer to vrijeme ispire iz zraka polen. Te dolazi do olakšice svima onima kojima je prijeko potreban predah od napornih simptoma.
Table of contents [Show]
Koji su simptomi alergije?
Glavni simptomi alergije su:
- curenje iz nosa
- peckanje i svrab u očima
- kihanje
- tamni podočnjaci
- suzne oči
- začepljen nos
- peckanje u nosu i grlu
- natečeni sinusi
- sinusna glavobolja
- bol u ušima
- gubitak ili smanjenje osjeta mirisa
- bol u licu
Nažalost, lijek za sezonske alergije ne postoji, ali postoje načini na koje znatno možemo ublažiti simpome. Ukoliko budemo uporni i ukoliko budemo djelovali na vrijeme, uspjet ćemo zaštititi sebe od ovog napornog problema.
Prirodni antialergici
Divlji krastavac je korišten kao ljekovita biljka više od 2000 godina. Sok od plodova divljeg krastavca koristi se i u medicini zbog svog jakog protuupalnog djelovanja.
U jeku sezone alergija također bismo trebali jesti sljedeće namirnice:
- Zeleni čaj zbog polifenola i jakog antioksidansa epigalokatehina snižava razinu histamina u krvi.
- Đumbir je poznat kao antialergik i pomaže u smanjenju izlučivanja sekreta.
- Kvarcetin koji nosi naziv “kralj flavonoida“ djeluje antihistaminski, a preporučuje se za liječenje polenske groznice i drugih alergija.
- Vitamin C jača prirodnu obranu tijela od prekomjernog lučenja histamina koji se kod alergija oslobađa. Kalcij stabilizira stanice histamina te tako smanjuje izlučivanje tog hormona koji uzrokuje svrbež.
- Plava riba bogata je omega-3 esencijalnim masnim kiselinama koju bi trebalo konzumirati što češće, jer ima protiv upalna svojstva.
- Sjemenke suncokreta zbog vitamina E i minerala selena smanjuju upalnu reakciju organizma i djeluju antioksidativno.
Pokušajte smanjiti unos masne, rafinirane hrane te hrane bogate šećerom.
Da li ste prehlađeni ili ste alergični?
Simptomi polenske hunjavice i prehlade vrlo su slični. Šmrcanje, kihanje, kašljanje, neprohodnost i zapušen nos te i gubitak njuha I osjeta okusa. U očima dolazi do upale spojnice oka sa crvenilom, suzenjem, svrbežom i pečenjem očiju (alergijski konjuktivitis). Razlikovati možete na sljedeće načine:
- prehlada je najčešće praćena povišenom temperaturom,
- pojava simptoma hunjavice unazad nekoliko godina uvijek u istom vremenskom periodu upućuje na alergiju,
- simptomi prehlade nestaju nakon sedam do deset dana, dok polenska hunjavica traje duže od dvije sedmice,
- dijagnoza alergije kod članova uže porodice upućuje na mogućnost razvoja alergije kod djece,
- kod polenske hunjavice nakon kihanja ne postoji olakšanje, dok kod prehlade kihanje donosi olakšanje simptoma,
- kod alergije se javlja intenzivan svrbež nosa, ušiju i kože, dok kod prehlade nema svrbeža,
- kod polenske hunjavice sluz je vodenasta i prozirna, a kod prehlade samo u početku bolesti.
Kako se nositi s alergijom?
Alergiju nije moguće u potpunosti izliječiti ali postoje trikovi od kojih smo neke I naveli, koji će nam pomoći da simptome suzbijemo. Kada je u pitanju alergija na polen koja je najčešća sezonska alergija, jako je bitno birati doba dana I noći kada je koncentracija polena najjača odnosno najslabija. Također je važno birati mjesta za šetnju koja nemaju mnogo prirode koja sadržava polen koji vas može ugroziti. Ono što je jako važno jeste I da pri povratku kući odmah promjenite odjeću jer je moguće da je pokupila alergene koji će vam smetati I unutar vašeg doma.
Često se propisuju lijekovi za pojedine simptome, kao na primjer kapi za oči, za nos, sirup za kašalj i slično, a nerijetko se propisuju i antihistaminici. U težim slučajevima provodi se liječenje kortikosteroidima.
Najbolji savjet jeste da se što manje izlažete alergenima i da date maksimum od sebe kako biste olakšali život i kretanje tokom sezone alergije.