Kada je u pitanju njega i očuvanje zdravlja kože, kreme s UV zaštitom od sunca postale su vrlo važan faktor obzirom da mogu zaštiti kožu od oštećenja koja mogu prouzrokovati UV zrake. Zbog toga je odabir kreme za sunčanje vrlo važan, jer štiti vašu kožu od opasnosti ultra ljubičastog zračenja za vrijeme izlaganja suncu. Sada se vjerovatno pitate kakva krema za sunčanje vam je potrebna? Dugotrajno izlaganje suncu bez zaštite može izazvati ozbiljne opekline, prebrzo starenje kože, staračke pjege, pjegice i bore. Same opekline od sunca su vrlo opasne jer mogu izazvati rak kože. U nastavku vam donosimo par korisnih savjeta za odabir kreme za sunčanje.
Table of contents [Show]
Kako zapravo krema za sunčanje utiče na našu kožu?
Aktivni sastojci u proizvodu za sunčanje se apsorbiraju, reflektiraju ili raspršuju ultraljubičasto zračenje. Time i mijenjaju reakciju tijela na zračenja. Proizvođači su napravili kreme za sunčanje koje učinkovito štite od UV zračenja jer je to vrsta zračenja koja uzrokuje opekline i može dovesti do raka kože. U novije vrijeme, proizvođači su radili na stvaranju krema koje će zaštititi kožu od UVA i UVB zračenja, budući da su znanstvenici shvatili da je UVA zračenja također štetno. Kreme za sunčanje obično sadrže kombinaciju različitih hemikalija koje su učinkovite za određene valne duljine UV zraka. Neki sastojci djeluju bolje od drugih. Gotovo svi proizvodi za sunčanje pružaju UVB zaštitu, ali samo neki štite od UVA zraka.
Koliko često trebamo nanositi kremu za sunčanje?
Kremu je potrebno nanositi nakon svakog kupanja. Također morate biti svjesni da vas ni najbolja krema neće štititi od najjačeg sunca dulje od dva ili dva i pol sata. Nanošenjem kreme samo jednom na dan, gotovo je jednako kao da ju i niste nanijeli. Ako i kupite vodootpornu kremu za sunčanje, ona će vas štititi kada ste u vodi, ali ju ponovno morate nanijeti čim vam se koža osuši. Također, kremi za sunčanje treba 20-ak minuta da počne djelovati nakon nanošenja.
Izbjegavajte guste i teške kreme
Ljudi najčešće misle da guste kreme štite više od sunca. Međutim, to je pogrešno. Vrlo je važno pri kupovini kreme gledati da sadrži sastojke poput glicerina, skvalena, vitamina E i aloe.
I tamna koža treba zaštitu
Istina je da je tamnija koža zaštićenija, ali je također treba redovno mazati kremom za sunčanje i štititi prema svim pravilima. Sva ova pravila također vrijede čak i ako lako tamnite. Ovisno o tipu kože, neki će brzo dobiti preplanuli ten, a drugi kažu kako su se s godišnjeg odmora vratili istog blijedog tena. Svaka koža treba zaštitu, bez obzira na ten.
Djeca mlađa od šest mjeseci ne smiju se nikako izlagati suncu. Stručnjaci navode kako tako maloj djeci nije dobro ni stavljati kreme za sunčanje zato što je koža u novorođenčadi jako osjetljiva. Ako ste na moru, obavezno s djecom budite u hladu ili ih prekrijte odjećom kako ne bi dolazili u direktan kontakt sa sunčevim zrakama.
Nije svaka koža ista
Ne oslanjajte se u potpunosti na zaštitni faktor. Mnogo čimbenika utječe na to hoćete li pocrvenjeti na suncu te je važno da učestalo nanosite kremu za sunčanje.
Nemojte zaboraviti da ste suncu izloženi i kad se vozite u automobilu, sjedite pored prozora ili ste u hladu. Sunce prodire kroz tkanine i krošnje pa i obično staklo i uzmite to u obzir.