Vaše oči su veoma važan dio vašeg zdravlja, života i ljepote. Osim što su čovjekom najveći ukras, služe nam i za komunikaciju, ravnotežu, snalaženje i za mnoge druge stvari. Vid je neprocjenjivo blago koje nema cijenu, i moramo uložiti sve svoje napore kako bismo očuvali zdravlje naših očiju i našeg vida. Kako sačuvati zdravlje očiju i kako održavati dobar vid bez problema pročitajte u nastavku teksta.
Oslabljeni vid, očne bolesti i sljepoća pogađaju sve veći broj ljudi, a među njima nažalost raste broj mladih ali i djece. Kada je u pitanju ishrana i ono što unosimo u organizam, ta tema nije samo važna kada je riječ o tijelu i raznim dijetama. Također je važna i pri održavanju zdravlja i bistrine vida.
Naprimjer, mediteranska prehrana koja sadržava mnogo voća i povrća te konzumacija zdravih masnoća i ribe za trećinu smanjuje pojavu bolesti žute mrlje u starosti.
Najveći faktori rizika za pojavu bolesti krvožilnih organa kao što su pretilost, stres, visoki tlak, nedostatak kretanja i dijabetes su također štetne za vid.
Table of contents [Show]
Održavajte težinu
Prekomjerna tjelesna težina povećava rizik od razvoja dijabetesa. Ako imate dijabetes, postoji veći rizik od dijabetičke retinopatije ili glaukoma.
Redovito vježbajte
Vježbanje može pomoći u prevenciji ili kontroli dijabetesa, visokog krvnog tlaka i visokog kolesterola. Ove bolesti mogu dovesti do nekih problema s očima ili vidom. Ono što trebate uraditi kako biste spriječili ove probleme jeste da se fizički aktivirate. Šetnja, tjelovježba i aktivnost tokom dana pomoći će vam u tome.
Minerali i dodaci prehrani
Minerali i dodaci prehrani mogu značajno pridonijeti vašem zdravlju očiju. Neki od ključnih minerala za zdravlje očiju su cink i selen. Minerali pomažu organizmu da metaboliziraju vitamine i balansiraju hormone. Vrijedni dodaci prehrani su lutein, bioflavonid i karotenoid. Karotenoidi su pigmenti koji se nalaze u narančama, crvenom i žutom voću. Omega 3 masne kiseline koje možemo pronaći u morskim plodovima su odlične za zdravlje očiju, te su bogate antioksidansima.
Pazite šta jedete
Prehrana je uvijek od velikog značaja. Omega-3 masne kiseline, lutein, cink i vitamini C i E pomažu protiv starosnih bolesti oka poput makularne degeneracije i očne mrene. Navedene hranjive tvari možete dobiti iz namirnica kao što su losos, tuna, srdele, skuše, naranče i drugi agrumi, crveno meso, zeleno lisnato povrće, jaja, grah, …
Koristite sunčane i zaštitne naočale
Ako svoje oči često izlažete štetnom ultraljubičastom zračenju, povećavaju se šanse za nastanak očne mrene i makularne degeneracije. Zbog toga je preporučljivo izabrati sunčane naočale koje blokiraju 99 do 100 % UVA i UVB zraka, a odlične su i polarizirane naočale. Iako neke kontaktne leće imaju UV zaštitu, uz njih je svejedno obavezno nositi sunčane naočale jer one ne štite bjeloočnicu i vjeđe.
Prestanite pušiti
Pušenje je štetno za kompletan organizam i doslovno svaki dio vašeg dijela. Naravno i za vaše oči. Pušenje je dokazano povezano s povećanim rizikom od razvoja makularne degeneracije vezane uz dob, katarakte te oštećenja optičkog živca, vodeći do sljepoće.
Odmorite oči
Ako provodite mnogo vremena za računarom isprobajte pravilo 20-20-20. Svakih 20 minuta pogledajte oko 20 stopa ispred sebe u trajanju od 20 sekundi. To bi trebalo smanjiti naprezanje očiju.