• 23 Dec, 2024

Kako regulisati holesterol i trigliceride u krvi?

Kako regulisati holesterol i trigliceride u krvi?

Pitanje kako regulisati holesterol i trigliceride u krvi je vrlo često zbog ubrzanog i nezdravog života kojeg živimo svi mi. Kako bi se smanjile ove povećane vrijednosti, potrebno je i ključno prije svega promjeniti način života iz korijena. Također, ono što je jako bitno uz sve te promjene jeste i izbaciti iz živote sve faktore koji utiču na podizanje nivoa stresa koji je vodeći uzrok skoro svih fizičkih i mentalnih bolesti. U narednim redovima navodimo detaljnije objašnjenje vezano za holesterol i trigliceride te načine na koje se možete riješiti ovih problema. Sve to u cilju poboljšanja kvalitete vašeg života.

Šta su holesterol i trigliceridi?

Holesterol ima svoje dvije najvažnije frakcije koje se nazivaju HDL-kolesterol i LDL-kolesterol. Mnogi ih bolje prepoznaju po nazivima “dobar“ i “loš” holesterol, a predstavljaju najvažnije lipoproteine koji bi trebali prenositi holesterol u krvi. Budući da je holesterol masnoća topljiva samo u mastima, on se ne bi mogao krvlju prenositi iz probavnog sistema do svih tkiva u kojima se iskorištava. Holesterol s posebnim bjelančevinama čini čestice koje se nazivaju lipoproteini. Lipoproteini su LDL i HDL čestice kolesterol.

Trigliceridi su druga najvažnija vrsta masnoća u krvi koju predstavljaju spojevi masnih kiselina i alkohola glicerola. Potrebni su nam za izgradnju drugih tvari te stvaranje energije. Trigliceridi se moraju razgraditi enzimima na glicerol i masne kiseline kako bi organizam mogao iskoristiti mast iz hrane, a cijeli proces se odvija u metabolizmu. Naime, alkohol glicerol se pretvara u glukozu (krvni šećer), a masne kiseline se razlažu u jednostavnije pri čemu nastaje organizmu potrebna energija.

Sve je dobro dok se trigliceridi u jednakoj mjeri pohranjuju i razgrađuju. Problem nastaje onda kada unosimo previše triglicerida (prvenstveno namirnicama bogatim ugljikohidratima) koji se ne mogu dovoljno razgraditi zbog čega se pohranjuju kao tjelesna mast u masnom tkivu. Rizik za nastajanje različitih bolesti također nastaje kada su trigliceridi udruženi s visokim koncentracijama LDL-kolesterola te niskim koncentracijama HDL-kolesterola.

Koja je preventiva ovim povišenim vrijednostima?

Hranite se pravilno jer je raznolika i uravnotežena ishrana od presudne važnosti za zdravo srce i krvne žile. Svakodnevno se krećite barem 30 minuta kako bi Vaše krvne žile bile fit te barem 60 minuta većinu dana u sedmici kako bi održali zdravu tjelesnu masu. Ne pušite i ne izlažite se pasivnom pušenju jer dim cigarete ili cigare direktno šteti srcu i krvnim žilama

Koju hranu treba ograničiti?

Punomasni mliječni proizvodi, razne vrste krofni, kolači i slatkiši, masno meso i suhomesnati proizvodi, sol i hrana bogata solju, pohovana i pržena hrana je također jako štetna jer upija preveliku količinu štetnih masti koje lako mogu narušiti ravnotežu. Također, industrijski proizvodi poput keksa, pekarskih proizvoda, lisnatih tijesta, gotovih jela nisu poželjni u prehrani. Prekomjeran unos masti životinjskog porijekla i prekomjeran unos šećera koji pod hitno morate ograničiti kao i zaslađeni gazirani napitci i alkohol.

Koristite hranu zdravu za srce

Napunite tanjir voćem i povrćem 5 do 9 puta dnevno kako biste smanjili nivo LDL holesterola. Osim što će antioksidansi u ovim namirnicama imati pozitivne efekte na vaš organizam, konzumiranjem ove količine voća i povrća smanjit ćete unos masnoća.

Za zdravo srce - riba

Ishrana za zdravo srce podrazumijeva ribu na meniju dva puta sedmično. Zašto? Riba ima malo zasićenih masti i jako puno zdravih omega-3 masnih kiselina. Omega-3 masne kiseline pomažu snižavanju nivoa triglicerida. Također, snižavaju holesterol i usporavaju rast plaka u arterijama. Jedite masne ribe kao što su losos, tuna, pastrvaa i sardine, ali ih nemojte pripremati u fritezi – poništit ćete sve zdravstvene benefite ribe.

Obratite pažnju na ugljene hidrate

Morate unositi ugljene hidrate, ali pazite da to budu oni koji su korisniji i zdraviji za vas. Integralne žitarice (kao smeđa riža) ili grah imaju više vlakana i manje podižu nivo glukoze u krvi. Oni pomažu u smanjenju holesterola i osiguravaju duži osjećaj sitosti. Ostali ugljeni hidrati poput onih u bijelom kruhu, krompiru, bijeloj riži i pecivu, povećat će nivo glukoze u krvi, skratit će osjećaj sitosti i vrlo vjerovatno će doći i do prejedanja.

Vježbajte redovno

Samo 30 minuta vježbanja pet puta u sedmici može pomoći u smanjenju LDL i podizanje HDL holesterola. To će vam pomoći da održite idealnu težinu i smanjiti šanse za začepljenje arterija. Ne morate vježbati 30 minuta odjednom, možete podjeliti po 10 minuta vježbanja sa pauzama.

John Smith

I? Ah, THAT'S the great question is, what did the Dormouse went on, spreading out the verses on.