Magla mozga je pojam koji se koristi za stanje kao što je smušenost, neraspoloženje, smanjena koncentracija i opća dezorijentiranost. Ovaj poremećaj može jako uticati na zdravlje i kvalitetu života. Ponekad je teško otkloniti ovaj problem ali uz malo truda nije nemoguće.Ovo stanje odnosi se na skup simptoma poput problema s pamćenjem, nemogućnosti koncentracije, poteškoća u obradi informacija, umora i „razbacanih“ misli.
Table of contents [Show]
Moždana magla je simptom
Liječnici kažu kako moždana magla sama za sebe nije dijagnoza, ali je simptom da nešto nije u redu s tijelom. Ovisno o tome koji dio mozga je zahvaćen, može se osjetiti pojačan umor, ali može se desiti i posebna nervozna te možete lako planuti.
Kako se nositi s time?
Ukoliko na vrijeme niste prepoznali simptom, ne brinite, još uvijek nije prekasno. Postoji mnogo načina kako biste ublažili ovu napornu pojavu ili kako biste se je u potpunosti riješili.
Fizička aktivnost
Iako se to sada čini gotovo nemogućim, morate se pokrenuti i vidjet ćete rezultate. Razne vrste tjelovježbi omogućit će vam jasnije i lakše razmišljanje te brži oporavak. Joga je također odličan izbor jer vas prizemlji, stavi u trenutak te poveže s vašim disanjem i mozgom.
Meditacija
Iako može biti malo teži odabir, pogotovo kad je riječ o nekim depresivnijim epizodama, svakodnevna meditacija može vam pomoći u fokusiranju i osvješćivanju.
Prihvaćanje situacije
Bitno je da se ne počnete vrtjeti u krugu osuđivanja samog sebe jer to može samo pogoršati stanje. Prihvatite trenutno stanje kako biste mogli napredovati.
Smanjite konzumaciju „loših“ masti
Loše masti ili trans masne kiseline su one koje u prevelikoj konzumaciji mogu prouzrokovati brojne probleme od pretilosti, dijabetesa, bolesti srca i krvnih žila, a time i usporavaju rad mozga. Ove masne kiseline nalaze se uglavnom u prženoj prerađenoj hrani. Kako biste poboljšali rad mozga i pamćenje, konzumirajte dobar kolesterol odnosno nezasićene masne kiseline.
Iako ima puno blagodati, ukoliko konzumirate više od četiri šoljice dnevno, drhtavica, anksioznost, nesanica i euforija samo su početni simptomi koji ukoliko nastavite s pretjeranom konzumacijom kofeina mogu uzrokovati ozbiljnije zdravstvene probleme. Ne pretjerujte s kofeinom.
Trenirajte mozak
Rješavanje križaljki, zagonetki, kvizova znanja, tjelesna aktivnost, čak i mali dnevni zadaci koji ne spadaju u vašu svakodnevnicu poput čitanja dijela novina koje biste inače zaobišli ili novi put do posla, poboljšavaju vaše kognitivne sposobnosti.