Policistični jajnici su problem koji se većinom otkriva na ginekološkom pregledu putem ultrazvuka bez ikakvih upozorenja prije toga. Ovaj problem često je udružen s debljinom, hiperlipidemijom, inzulinskom rezistencijom i dijabetesom tipa II. Učestalost sindroma iznosi 15 do 22% u populacija žena generativne dobi prema Europskim kriterijima za dijagnozu. Nešto je češći u adolescentica i iznosi 25%. Prekomjerna debljina trudnice, zastoj u fetalnom rastu te pojačano stvaranje androgena u fetusu povisuju za 20% rizik za sindrom u odrasloj dobi.
Također se zna da pojava dlačica (adrenarhe) prije 8 godine života u djevojčica povećava rizik za kasniji razvoj sindroma za čak 50%. Ako se ne liječi s vremenom može dovesti do ozbiljnih problema sa zdravljem, poput dijabetesa, srčane bolesti ili karcinoma. Sindrom policističnih jajnika je donekle uobičajen, zahvaća 1 od 15 žena. Simptomi se često pojavljuju već u tinejdžerskim godinama. Liječenje može kontrolirati simptome i spriječiti dugoročne probleme.
Da li policistični jajnici ometaju planiranje trudnoće?
Pojedine žene koje imaju policistične jajnike mogu imati smanjenu mogućnost začeća. Ipak, nekima to ne predstavlja nikakav problem. Međutim, ukoliko zbog ovog oboljenja imate problem sa plodnošću, uspješno možete doći do željenog potomstva vantjelesnom oplodnjom.
Koji su rizici od policističnih jajnika?
Ako imate policistične jajnike, ovo oboljenje je u vezi sa nizom rizika: spontani pobačaji su dva do tri puta češći, bolesti srca i krvnih sudova su sedam puta češće, rizik od obolijevanja od šećerne bolesti je 16 odsto veći, povišen krvni pritisak se javlja kod 40 odsto pacijentkinji, veći je rizik za dobijanje tumora jajnika, kasnija menopauza, različita krvarenja iz materice, poremećaj nivoa masnoće u krvi, anemija.
Liječenje sindroma policističnih jajnika (PCOS)
Vježbanje, zdrava prehrana i kontrola težine su ključni tretmani za PCOS. Također se mogu koristiti i lijekovi za uravnoteživanje hormona. Pokušajte uvrstiti lake vježbe u svakodnevne aktivnosti. Većina žena koje imaju sindrom policističnih jajnika mogu profitirati od gubitka težine. Ako ste pušač, pokušajte prestati.
Također:
Lijek za dijabetes, metmorfin – može pomoći u vraćanju redovitih menstrualnih ciklusa i plodnosti.
Kontracepcijske pilule – one mogu pomoći u smanjivanju simptoma kao što su višak dlaka na licu i akne. One se ipak ne preporučuju ako pokušavate zatrudnjeti
Lijekovi za plodnost – pomažu ako želite zatrudnjeti.
Također, redovno radite testove kako bi provjerili dijabetes, krvni pritisak i druge moguće probleme.