Navike koje štete vašoj koži dolaze i od vanjskih uticaja ali i od unutarnjih. Kao što stalno doticanje lica rukama može izazvati bubuljice, tako i tuga može da se odrazi na izgledu vaše kože i da ju učini suhom i umornom. U nastavku teksta vam pišemo o navikama koje biste hitno trebali izbaciti iz života.
Table of contents [Show]
Žvaćete žvaku
Ukoliko vam je navika da žvaćete žvaku morate znati da to može dovesti do stvaranja ranih bora oko usta. U toku žvakanja, vilica mjenja različite oblike i to može dovesti do pojave linija na koži. Naravno, ljudi moraju da žvaću hranu, ali ovaj proces traje mnogo manje i ne nanosi štetu koži.
Spavanje na stomaku ili boku
Spavanje na stomaku ili boku nezdravo je iz više razloga, ali ovog puta ćemo se zadržati na negativnim posljedicama po kožu lica. Dakle, vaše lice je izloženo pritisku i gužvanju (to su one linije koje vam ostanu na licu nakon dobre drijemke), te je izloženo grinjama i svemu od posteljine što je ostalo od naše, možda masne kose.
Neumivanje ujutru
Ako se umivate pred spavanje, a preskačete umivanje ujutru misleći da vam je lice čisto, pravite veliku grešku. Noću se na vašem licu talože bakterije, prljavštine i masti. Što prije ih vodom ujutru odstranite sa kože vašeg lica, to će ona biti zdravija.
Bijes
Kad smo ljuti, dolazi do zastoja u radu jetre. Osjećaj ljutnje onemogućava normalan rad jetre koja je izuzetno značajna za čišćenje naše krvi. Ako je jetra blokirana ljutnjom, otrovani smo! Samim tim, naše tijelo ispašta iznutra ali i izvan.
Rijetko mjenjanje posteljine
Gljivice, prašina, grinje i druge nečistoće spremne su da vam nanesu štetu tamo gdje trebate da se odmorite. U krevetu tokom godine prosječno izlučimo gotovo 100 litara znoja. Samim tim i ne čudi činjenica da je posteljina koja nije svježa, jako štetna po zdravlje naše kože. Mijenjajte posteljinu jednom sedmično, usisavajte jastuke i madrac, a po potrebi ih i zamijenite drugima.
Tuga
Osjećaj tuge sabotira ispravan rad naših pluća, organa zaduženog za detoksikaciju. Kada smo tužni, ne dišemo normalno, ne dišemo duboko nego jako plitko, kao da smo u grču i kao se se borimo udahnuti. Zato i kažemo da nas tuga guši. Tuga neposredno utiče na disanje i debelo crijevo i zato, tada dišemo plitko i imamo teškoće s probavom. Posljedica jednog i drugog je da se u tijelu zadržavaju otrovi koje nismo izbacili disanjem ili stolicom.
Pretjeran unos kafe u toku dana
Naučno je dokazano da je kafa zdrava za dušu i tijelo, pa i kožu. Ali kao i kod svih drugih stvari, ni sa kafom ne smijemo prelaziti granice jer nam može jako naštetiti ukoliko pretjeramo. Kofein može uticati na pojavu akni i pogoršanje već postojećih nepravilnosti.
Briga
Osjećaj brige prvenstveno pogađa naš probavni sistem – želudac, slezenu i gušteraču. Zato i kažemo da nas od brige boli želudac, ili da imamo grčeve jer mnogo brinemo.