Na svijetu postoji hiljade vrsta krompira međutim u svakodnevnoj upotrebi uglavnom razlikujemo crveni i bijeli krompir. U nastavku teksta vam navodimo par zanimljivosti o krompiru. Ovo povrće je bogato vitaminom C, kao i B6 (piridoksin) i vitaminom K. Od minerala sadrži znatne količine bakra, cinka, fosfora, kalija, kalcija, mangana itd. Krompir također sadrži visokokvalitetni škrob, bjelančevine i prehrambena vlakna.
Krompirova kora je koncentrirani izvor prehrambenih vlakana, vitamina, minerala i mnogih hranjivih tvari. Dakle,ako vam je dostupan ekološki uzgojen krompir, preporučuje se jesti ga s korom. U narodnoj medicini, od krompirove kore priprema se čaj koji se koristi u liječenju tumora.
Jedna od najvećih predrasuda o krompiru jest da je to namirnica koja deblja. Krompir se zapravo ubraja u dijetalne namirnice. Problem je u tome kako se krompir priprema - kalorije dobiva dodavanjem masnoća i prženjem. U 100 grama krompira ima 85 kalorija, dok pomfrit ima 270 kalorija, a čips 568 kalorija. Ni smrznuti krompir, spreman za prženje, nije dobar izbor jer je industrijski pripremljen i obrađen hemijskim sredstvima
Table of contents [Show]
Jedite ga s korom
Koncentrirani izvor prehrambenih vlakana je kora od krompira, vitamina, minerala i mnogih hranjivih tvari. Stoga, ako vam je dostupan ekološki uzgojen krompir, preporučuje se jesti ga s korom. U narodnoj medicini od krompirove kore priprema se čaj koji se koristi u liječenju tumora.
Kuhani krompir
Krompir je najhranjiviji i najljekovitiji ako je kuhan ili pečen u ljusci bez dodavanja masnoća. Ako ga gulite, preporučuje se 10-minutno kuhanje na pari jer kuhanjem u vodi gubi mnogo hranjivih tvari.
Kako ga čuvati
Krompir se ne bi trebao čuvati u frižideru jer će dobiti neugodan okus, ali ne zbog niske temperature nego zbog vlage. Stoga je za čuvanje najbolje vrlo svježe mjesto, suho i tamno poput podruma. Stavite krompir u platnenu ili papirnatu vreću i čuvajte ga na svježem i tamnom mjestu. Važno je i da se čuva podalje od luka jer će plinovi koje emitiraju ove vrste povrća prouzročiti kvarenje i jednoga i drugoga.
Ne smije se podgrijavati
Krompir se ne smije podgrijavati nakon što je jednom pripremljen i to zbog koncentracije toksičnog solanina koji je u njemu prisutan, a može biti uzrok akutnog trovanja. Može se javiti povraćanje, znojenje, grčevi u želucu i crijevima, aritmije srca, glavobolja. Krompir skuhan u ljusci bez problema se može ostaviti u frižideru i jesti drugi dan.