Šta su uzroci anemije ili malokrvnosti i kakvo je liječenje stanja koje nastaje kada tijelo nema dovoljno crvenih krvnih zrnaca koja šalju kisik u sve dijelove tijela. Najčešće nastaje zbog nedostatka željeza u prehrani ali može nastati i zbog drugih razloga. Postoji mnogo različitih oblika anemije, i svaka ima svoj poseban uzrok. Ona se može pojaviti kao trenutno ili dugoročno stanje kao i blago ili teško stanje pacijenta. Simptomi se mogu kretati od lakših do teških oblika. U većini slučajeva, anemija ima više od jednog uzroka, i nikako ne može biti uzrok samo manjak željeza.
Table of contents [Show]
Kako možemo prepoznati anemiju?
Može se desiti da uopšte nemate simptome ili da su oni vrlo blagi. Znakovi i simptomi anemije variraju u zavisnosti od uzroka i ozbiljnosti stanja.
Najčešći simptomi su:
- Slabost
- Umor
- Blijeda ili žućkasta koža
- Kratak dah
- Nepravilan rad srca
- Vrtoglavica
- Hladne ruke i noge
- Glavobolje
- Bol u grudima
Koji su tipovi anemije
Najčešća klasifikacija anemije je bazirana na srednjoj vrijednosti eritrocita tj. crvenih krvnih zrnaca:
- Ako je srednja vrijednost eritrocita niska tj. manja od 80, onda se anemija kategoriše kao mikrocitna anemija (nizak nivo eritrocita);
- Ako je srednja vrijednost eritrocita srednja tj. od 80 do 100, u tom slučaju se radi o normocitnoj anemiji (normalan nivo eritrocita);
- Ako je srednja vrijednost eritrocita visoka, onda je u pitanju makrocitna anemija (visok nivo eritrocita).
Dijagnosticiranje anemije
Početna pretraga za dijagnozu anemije je određivanje kompletne krvne slike, a dalje se temeljem određivanja MCV (veličina eritrocita), MCH (količina hemoglobina u pojedinim eritrocitima) i MCHC (koncentracija hemoglobina u pojedinim eritrocitima) te retikulocita, mogu spoznati vrste anemije. U krvi se nadalje određuje koncentracija željeza (Fe), ukupni kapacitet vezanja Fe za transferin (TIBC) i slobodni kapacitet vezanja Fe (UIBC).
Važnost prehrane
Prehrana je jako važna u prevenciji, ali i liječenju nedostatka željeza. Namirnice bogate željezom možemo podijeliti u dvije skupine – izvori hem i ne-hem željeza. Hem željezo lakše se apsorbira u organizmu, a najbolji izvori su crveno meso, riba, školjke, jaja i meso peradi. S druge strane, ne-hem željezo u najvećoj količini možemo pronaći u žitaricama i povrću.
Odabir dodatka prehrani sa željezom
Ako prehranom ne možemo unijeti dovoljne količine željeza, važno je odabrati idealan dodatak prehrani. Dodaci koji se koriste obično sadrže željezo u visokim dozama koje nerijetko prelaze gornju podnošljivu granicu unosa za odrasle od 45 mg/dan. Takvo željezo dolazi u ne-hem obliku te vrlo često izaziva neugodne nuspojave, poput bolova u želucu, mučnine, pojave proljeva ili zatvora,.