Sa sve većim brojem namirnica koje su nam dostupne i sa novim receptima koji nam se nude, ponekad nije lako odabrati ulje koje spada u zdravu prehranu. Pitate se koja su najbolja ulja za kuhanje i za naše zdravlje? Postoji različite vrste ulja te je velika razlika u rafiniranim industrijskim uljima te prirodnim, hladno prešanim uljima koja mogu imati velike dobrobiti za naš organizam.
Ukoliko ste proučavali različite vrste ulja za kuhanje sigurno ste naišli na pojam tačka dimljenja. Taj pojam predstavlja temperaturu pri kojoj se ulje počinje dimiti. S porastom temperature osim fizičke pojave dima dolazi i do razgradnje ulja pri čemu nastaju nepoželjni slobodni radikali koji imaju negativne učinke na zdravlje. Uz to, oslobađa se molekula akrolein koja hrani daje gorak okus. Prilikom upotrebe ulja za termičku obradu uvijek trebate imati na umu tačku dimljenja i sastav masnih kiselina. Više tačke dimljenja i niži sadržaj nezasićenih masnih kiselina daju veću stabilnost ulja prilikom termičke obrade.
Razna biljna ulja se mogu koristiti sirova, a postoje i najbolja ulja za kuhanje i pečenje. Vrste ulja koje nemaju visoku razinu zasićenih masnoća bi se trebala koristiti za kuhanje i pečenje. O tome koje je ulje najbolje za kuhanje će ovisiti i količina prirodnih sastojaka te onih dodanih gdje bi u računici trebalo biti puno manje od prirodnih.
Table of contents [Show]
Orahovo ulje
Dobar je izvor polinezasićenih masnoća i omega-3 masnih kiselina. Tačka dimljenja mu je na visokom nivou pa je dobar za pečenje kolača i pirjanje na niskim do srednje visokim temperaturama. Preporučuje se i kao začin na salatama.
Nutricionisti upozoravaju da je važno birati ulje koje pomaže zdravlju srca.
Laneno ulje
Bogato je polinezasićenim mastima i omega-3 kiselinama. Tačka dimljenja mu je niska pa ga ne bi trebalo koristiti u kuhanju pri visokim temperaturama. Lagano ga umiješajte u hranu kao začin raznim salatama i jelima.
Ulje od kikirikija
Iako mnogi misle kako uživanje u kikirikiju nije zdravo, potrebno je još jednom razmisliti jer ima visoke nutritivne vrijednosti: masti, bjelančevine, ugljikohidrate, kiseline te niz minerala i vitamina. Znanstveno je dokazano da snižava kolesterol u krvi, sprečava srčane i kardiovaskularne bolesti. Sadrži čak i više antioksidansa od nekih vrsta voća, a oni štite od raka, virusnih i gljivičnih infekcija.
Suncokretovo ulje
Suncokretovo ulje uz maslinovo je ulje vrlo zastupljeno. Tačka dimljenja slična je repičinom ulju i iznosi 232°C, stoga ga je najbolje koristiti tijekom pirjanja i priprema salate.
U suncokretovom ulju prevladava nezasićena linolna omega-6 masna kiselina. Ona je odgovorna za nisku oksidacijsku stabilnost ulja. Zbog toga, kao i zbog poboljšanja omjera omega-6 i omega-3 omjera, maslinovo ulje više se preferira.
Repičino ulje
Ulje koje se dobije od uljane repice na sebe je kroz historiju privuklo mnoge kontroverze. Uljana repica u prošlosti je prirodno sadržavala eruka kiselinu i glukozinolate. Eruka kiselina može imati negativne učinke na zdravlje srca i krvnih žila, dok se na glukozinolate gledalo kao nepoželjne zbog toga što ometaju unos joda i rad štitne žlijezde.
Ulje avokada
Od svih ulja upravo ulje avokada ima najvišu tačku dimljenja (271 Celzijev stupanj), stoga je izvrsno bilo da ga koristite za kuhanje, prženje, pečenje ili pirjanje.
Kako ga koristiti: zahvaljujući visokoj tački dimljenja možete ga koristiti baš za svaki oblik pripreme hrane, od kuhanja i pečenja, do prženja i pirjanja. Također, njime možete i politi jela i dodati ga u salate, umake, smoothieje… Dobar je izbor i zato što je neutralnog okusa. Ulje avokada obiluje mononezasićenim masnoćama, koje su dobre za srce, te sadrži lutein, koji čuva zdravlje očiju.
Kokosovo ulje
Ovaj multipraktik, koji se koristi i u prirodnoj kozmetici i kuhinji, odličan je izbor za pripremu hrane. Njegova tačka dimljenja je176 Celzijevih stupnjeva. Kako ga koristiti: osim što na njemu možete pržiti i pirjati hranu, možete ga čak dodati i u svoju jutarnju kavu ili pak smoothie. Kokosovo ulje obiluje srednjelančanim trigliceridima, koji donose brojne dobrobiti za zdravlje, potiču metabolizam, smanjuju apetit i snaže moždane funkcije
Maslinovo ulje
Nutricionisti i kuhari slažu se da je maslinovo ulje jedno od najzdravijih ulja, a uz to je i ulje koje se može koristiti za najviše različitih stvari. Maslinovo ulje ima nižu točku gorenja u usporedbi s drugim uljima pa je zbog toga najbolje za kuhanje na niskoj i srednjoj temperaturi. Kod maslinovog je ulja najvažnije da je ekstra djevičansko jer ta oznaka podrazumijeva da ulje nije rafinirano i zbog toga je vrlo kvalitetno. Ekstra djevičansko maslinovo ulje sadrži veliku količinu mononezasićenih masti i nešto polinezasićenih masnih kiselina za što su brojna istraživanja dokazala kako doprinosi boljem zdravlju srca.