Med od maslačka je jako ukusan, ljekovit i poznat svima širom svijeta. U ovom tekstu vam donosimo neke od blagodati ovog predivnog pripravka kao i način na koji ga možete napraviti. Maslačak (lat. Taraxacum) raste u krajevima s umjerenom i hladnom klimom. Možete ga pronaći na livadama, u parkovima, vrtovima pa čak i uz puteve i živice. Idealno vrijeme za branje maslačka je oko podneva, kada je sunčano i suho vrijeme. Tada su cvjetovi posve otvoreni.
U maslačku možete pronaći:
- vitamin A, B, C, K i E
- željezo
- magnezij
- kalij
- natrij
- kalcij
U narodnoj medicini maslačak se koristi najčešće za bolesti jetre, žuči, protiv kašlja i za probleme urinarnog trakta. Pomaže kod bolesti pluća i jetre, želučanih i crijevnih bolesti, te za liječenje hemoroida:
Korijen maslačka najviše utiče na izlučivanje toksina iz tijela koji nas čine umornima, osvježava i najčešće se koristi za jačanje imunološkog sustava.
Maslačak je također odličan izbor za:
- kožu – mlijeko od maslačka pomaže kod svraba, lišajeva, ekcema itd.
- akne – zbog vitamina C ubrzava zarastanje ožiljaka i smanjuje crvenilo
- žuticu – regulira proizvodnju žuči
- kosti – bogat je kalcijem koji je važan za rast i snagu kostiju, a sadrži i antioksidanse koji čuvaju kosti od oštećenja i krhkosti
- jetru – vitamin C i antioksidansi održavaju funkciju jetre, također može pomoći pri krvarenju
- dijabetes – sok od maslačka stimulira proizvodnju inzulina iz gušterače. Također, prirodni je diuretik pa potiče češće mokrenje te na taj način izbacuje višak šećera iz tijela,
- zatvor – regulira rad crijeva zbog dijetalnih vlakana koje sadrži
- anemiju – maslačak sadrži željezo koji je sastavni dio hemoglobina. Unošenjem dodataka bogatih željezom anemičarima se popravlja zdravstveno stanje.
- visoki krvni tlak – vlakna iz maslačka smanjuju kolesterol, a sok maslačka je prirodni diuretik i potiče češće mokrenje te time snižava krvni tlak.
Pravi med od maslačka iznimno je ljekovit no teško ga je pronaći. Pčelarima ga je teško prikupiti pa ga većinom ostavljaju pčelama kao hranu.
Za čaj i salatu
Na svijetu je poznato oko 25 vrsta maslačaka, od kojih većina raste u područjima umjerene i hladnije klime. Maslačak cvjeta u periodu od marta do oktobra. Svi dijelovi maslačka se mogu upotrebljavati i svi su jako korisni za naše zdravlje.
Listovi se često jedu na salatu ili se od njih pravi čaj. Čaj lista maslačka pomaže u tegobama mokraćnog mjehura.
Čaj od korijena maslačka koristi se kao sredstvo koje pospješuje znojenje, čisti dišne puteve i uklanja toksine iz tijela.
Cvjetovi se beru između marta i maja, korijen se vadi u rano proljeće ili kasno ljeto, dok se listovi beru prije cvatnje u proljeće. Cvjetovi koji se uberu u rano proljeće koriste se za pripremu meda ili sirupa od maslačka.
Sastojci za tri staklenke po 450 grama meda:
- 1 litar vode
- 175 žutih cvjetova maslačka
- 2 limuna
- 1.250 grama šećera
Priprema:
Naberite otprilike 175 žutih cvjetova maslačka, zalijte ih hladnom vodom i ostavite da odstoje 24 sata. Drugi dan ih dobro iscijedite, zalijte litrom vode, te kuhajte na laganoj vatri 1-2 sata, ovisno koliko dugo ste ih držali preko noći. Povremeno ih promiješajte.
Još jednom ih dobro procijedite, ubacite šećer i kuhajte još sat vremena. Smjesa će najprije biti vrlo rijetka i pjenit će se. Nakon sat vremena trebala bi postati gusta. Kada je dovoljno kuhana, dodajte jednu kašiku vode i dva limuna narezana na kriške. Kuhajte još pola sata dok se iznova ne zgusne. Imajte na umu da će pravu gustoću i teksturu med dobiti tek kad se ohladi. Kada je gotovo, ulijte u staklenke i čvrsto zatvorite.
Njegovo konzumiranje preporučuje se ujutro na prazan želudac. Zbog ovog napitka, jetra će vam biti zahvalna.