• 23 Dec, 2024

Kako spriječiti nastanak karijesa?

Kako spriječiti nastanak karijesa?

Karijes je veoma česta pojava. Većina ljudi se susretne sa ovim problemom u životu. Pitanje je kako spriječiti nastanak karijesa i kako izbjeći taj problem? Karijes sam po sebi ne mora biti opasan ukoliko se na vreme primjeti i reagira. Međutim, ukoliko ga zanemarite, karijes može dovesti do zdravstvenih komplikacija i novih oboljenja. Uzroci karijesa su mnogobrojni, a u nastavku teksta vam donosimo detaljnije informacije.

Osobe koje gotovo u potpunosti izbjegavaju slatkiše budu neugodno iznenađene kada otkriju da imaju karijes, jer su do tada smatrale kako su slatkiši uzročnici karijesa.

Oralno zdravlje u velikoj mjeri oslanja se na bakterije. Postoje milioni bakterija koji žive u našim ustima, neke su dobre, a neke su loše. Ne postoji način na koji se potpuno mogu eliminirati loše bakterije ali se njihov broj može ograničiti redovnim pranjem i čišćenjem zubnim koncem. Dobre bakterije čine dobre stvari kao što je jačanje imunološkog sustava, a loše bakterije uzrokuju karijes i ostale bolesti zuba i desni.

Ako je karijes uzrokovan lošim bakterijama, taj dio odnosi se na šećer. Ono što jedete izuzetno je važno, a ono što jedete i pijete direktno utiče na vas od trenutka kada dospije u usta.

Zašto i kako nastaje karijes?

Karijes imaju i djeca i odrasle osobe, a razloga je zaista mnogo. U svakom slučaju, kako bi djelovali preventivno, vrlo je važno redovno održavati oralnu higijenu i posjećivati stomatologa. Pažnju treba obratiti i na navike i radnu okolinu, koji spadaju u dio ekoloških faktora koji utječu na dentalno zdravlje.

Kada nastaje, karijes je vidljiv kao bijela mrlja koja zahvata samo površinski sloj cakline i nema značajne simptome. Ukoliko se u toj fazi ne primjeti i sanira, karijes dalje prodire kroz caklinu i ulazi u dentin. Tada se širi mnogo brže nego na caklini i zub postaje osjetljiv. Zub koji je zahvaćen karijesom ne može se regenerirati već se tkivo treba ukloniti.

Koje namirnice uzrokuju karijes?

Namirnice bogate rafiniranim ugljikohidratima poput krekera, čipsa, bijelog hljeba, čak i suhog voća, povećavaju rizik od nastanka karijesa. Navedena hrana lijepi se i zadržava na površini zuba te snižava PH u ustima kroz duže vrijeme. Na taj način dolazi do porasta dostupnog šećera bakterijama koje sudjeluju u stvaranju štetne kiseline za zube. Upravo radi toga vrlo je bitno prakticirati redovitu i pravilnu oralnu higijenu

Hrana poput mesa, jaja, povrća, mlijeka, sira, maslaca, sjemenki, ribe i orašastih plodova smanjuje kiselost u ustima te smanjuje izloženost zubi kiselinama te pruža određenu zaštitu vašim zubima od karijesa!

Koji su simptomi karijesa?

Kada razgradnja gleđi bude u kritičnom stanju, počinju se pojavljivati prvi simptomi karijesa. Ukoliko primjetite bilo koji od ovih simptoma, uputite se kod vašeg stomatologa što prije.

  • Povećana osetljivost – Ukoliko pri žvakanju osjećate bol ili povećani pritisak u zubima, vrlo je moguće da imate karijes.
  • Osjetljivost na hladno, toplo ili slatko su česta pojava kod karijesa.
  • Bol – Lokalizovan bol u zubu/zubima je najčešći znak karijesa.
  • Rupe u zubima – Kada karijes dospije u poodmaklu fazu, on može izobličiti vaš zub i napraviti udubljena (rupe) u zubima.
  • Gnoj – Gnoj oko zuba implicira da je karijes u poodmakloj fazi koja zahtijeva saniranje jer može dovesti do opasnih zdravstvenih komplikacija.

Uzroci karijesa su mnogobrojni, ali se lako mogu preduprediti dobrim prehrambenim navikama kao i pravilnim održavanjem oralne higijene. 

John Smith

I? Ah, THAT'S the great question is, what did the Dormouse went on, spreading out the verses on.