Idealna linija nije važna samo kada je izgled u pitanju, već i u zdravstvenom smislu. Da biste postigli optimalnu težinu, morate da je odredite u odnosu na svoje tijelo, građu, godine. Kako sačuvati vitku liniju postavljaju kao pitanje svi oni koji imaju problema sa viškom kilograma ili im je teško održavati optimalnu kilažu. Također, i oni koji brinu o svom zdravlju.
Table of contents [Show]
Započnite dan vodom i limunom
O blagodatima ispijanja vode s dodatkom limuna sve se zna. Preporučuje se ispijanje uz napomenu kako voda ne smije biti hladna ili topla, nego isključivo sobne temperature.
Obratite pažnju na porcije
Manje porcije hrane mogu pomoći u mršavljenju. Tokom jednog istraživanja u kom je učestvovalo 329 ispitanika, 38 posto ispitanika je izgubilo pet posto ili više telesne mase u roku od dve godine samo smanjivanjem porcija.
Pokušajte sa sljedećim trikovima:
- Služite pića u visokim, uskim čašama umesto u manjim i širokim, jer manje i šire čaše iste zapremine vizuelno deluju kao manje, pa tako i pijemo više.
- Koristite manje tanjire, činije i pribor za sipanje hrane.
- Kada jedete u restoranu, tražite manju porciju.
- Nemojte jesti čips i slične grickalice direktno iz kese
Naučite da čekate
Od svakog obroka napravite poseban događaj. Jedite za postavljenim stolom sa kompletnim priborom. Nemojte tokom jela čitati niti pričati o poslu. Uživajte i dozvolite da vaš želudac osjeti laganu sitost.
Ne prejedajte se navečer
Ovo nikako ne znači da navečer ne trebate jesti. Važno je samo da navečer ne jedete velike obroke. Vašem tijelu ne treba mnogo kalorija pred spavanje. Jedite najmanje 2 sata prije odlaska na spavanje. Jedite lagan, a ukusan obrok. Uveče možete pojesti žitarice, salatu ili supu. Izbjegavajte masne namaze i krem čorbe.
Ostanite hidratizirani
Ponekad glad pomiješamo s dehidracijom. Opće je pravilo piti 3 ml vode za svaku kilogram koji imate. Kad posebne receptore u želucu stimulira hrana ili tekućina, oni šalju signale mozgu da zaustavi daljnje signaliziranje gladi. Pijte tekućinu bez kalorija (limunov sok, gazirana voda, nezaslađeni čaj ili obična voda), posebno prije i nakon obroka.
Zdrave masti
Mononezasićene masti:
Smatraju se jako zdravim mastima. Mogu se naći u maslinovom ulju,orašastim plodovima i avokadu.
Polinezasićene masti:
Dvije glavne vrste su omega-3 i omega-6 masne kiseline, esencijalne masti koje našem tijelu trebaju za rad mozga i rast stanica. Omega-3 uglavnom se nalaze u hrani poput ribe i algi, orašastih plodova i sjemenki.
Nezdrave masti
Trans masti:
Većina trans masti povećava LDL kolesterol, istovremeno snižavajući HDL kolesterol. Trans masti povećavaju rizik od razvoja srčanih bolesti i moždanog udara i povezane su s većim rizikom od dobivanja dijabetesa tipa 2.