Na pitanje kako očuvati zdravlje jetre, navodimo vam niz rješenja i savjeta koji vam u tome mogu pomoći. Od previše hrane i pića, do raznih vrsta lijekova - sve to prolazi kroz jetru koja je zaslužna za zdravlje i održavanje imuniteta cjelokupnog organizma. Jetra je najveća žlijezda u ljudskom organizmu. Ona je odgovorna je za brojne važne funkcije kao što su sinteza proteina, detoksifikacija hemijskih spojeva ili stvaranje žuči.
Ukoliko dođe do poremećene funkcije jetre može se javiti stanje koje se može razviti u bolest. Njena učestalost i komplikacije postaju alarmantni. Bolest nealkoholne masne jetre najčešća je hronična bolest jetre koja počinje nakupljanjem masti u jetri bez konzumiranja alkohola.
Table of contents [Show]
Čistač organizma
Zdravlje i dobra funkcija jetre su od krucijalnog značaja za zdravlje cijelog organizma. Uslijed oboljenja jetre ili jednostavno smanjene funkcije jetre može doći do različitih simptoma. Neki od njih su: umor, tjeskoba, nadutost, bolovi u zglobovima i mišićima, pojačano znonjenje, poremećaji u koncentraciji, povećanje tjelesne mase i sl. Dugoročno zanemarivanje jetre može dovesti do ozbiljnih oštećenja jetrenog tkiva, te do pojave ciroze jetre ili raka jetre.
Jetra je organ koji se može regenerisati. Da bismo potakli regenerirajuću funkciju jetre moramo se zdravo hraniti.
Životne navike
Jetra je zdravija ako se redovno krećeno ili vježbamo. To potiče rad krvotoka i ostalih organa, pospješuje znojenje te utiče na probavu. Čišćenjem organizma čisti se i jetra te se ne preopterećuje njena funkcija detoksikacije.
Hidratizacija tijela je također jako bitna. Kroz dan biste u organizam trebali unijeti bar dvije litre tekućine. Najbolje kao običnu vodu, ali to uključuju i prirodne sokove, juhe, smoothieje i slične napitke. Izbjegavajte slatka, gazirana i alkoholna pića.
Gazirana pića
Gazirana pića mogu nanijeti ozbiljnu štetu jetri. Ova pića sadrže visok nivo zaslađivača s visokim udjelom fruktoze. Za razliku od glukoze, koja se može koristiti za energiju, fruktoza mora prvo biti prerađena u jetri prije nego što je tijelo može koristiti. Vremenom to može rezultirati prevelikim sadržajem masti u ćelijama jetre, što može rezultirati upalom i oštećenjem jetre.
Prehrana bogata mastima
Obrok s visokim udjelom masti, kojeg ste se pridržavali, može vam pomoći da se oslobodite nekoliko kilograma. Međutim, to može oštetiti zdravlje vaše jetre. Dijeta s visokim udjelom masti može stvoriti vrstu preopterećenja gdje se višak masnoće može taložiti u jetri, a ne filtrirati.
Alkohol
Jetra metabolizira čak 90% alkohola kojeg unesemo. Učinak alkohola ovisi o udjelu masti u organizmu i spolu. Zbog niže razine enzima za razgradnju alkohola, žene su mnogo osjetljivije i podložnije utjecaju alkohola. Nakon razgradnje alkohola nastaju štetni radikali koji oslabljuju funkciju organa a posebno kod osoba koje su jako mršave.
Lijekovi također mogu biti jako štetni za jetru
Dugotrajno uzimanje lijekova preopterećuje jetru pa se preporučuje redovna detoksikacija i dijeta.
Zob
Vlakna su općenito važna za probavu, no specifična vlakna prisutna u zobi posebno su korisna za jetru. Zob i zobena kaša obiluju beta glukanima koji su biološki vrlo aktivni u tijelu. U istraživanjima se ističe i da beta glukani iz zobi pomažu u smanjenju nataložene masti u jetri kod miševa, što također može pomoći u očuvanju zdravlja jetre.
Bijeli luk
Što češća konzumacija češnjaka može pomoći u stimulaciji jetre. Konzumacija češnjaka smanjuje tjelesnu težinu i količinu masti kod osoba oboljelih od masne bolesti jetre. To je korisno za jetru zbog toga što debljina i pretilost povećavaju rizik za razvoj bolesti.
Masna riba
Konzumiranje masne ribe i suplemenata na bazi ribljeg ulja mogu pomoći u prevenciji bolesti. Masna riba obiluje omega 3 masnim kiselinama, a to su dobre masnoće koje pomažu u smanjenju upalnih procesa. One su posebno korisne za jetru. Preporuka je da se masna riba jede dva ili više puta sedmično.