Iako treba pripaziti kada i koliko ga pijemo te koliki je postotak masnoće u mlijeku, uvijek je dobro za naš organizam. Mlijeko je itekako ukusna i zdrava namirnica koja je dio raznovrsne prehrane. Da li se pitate koje mlijeko je najzdravije? Danas na tržištu osim kravljeg postoje i razne druge vrste mlijeka, blagotvorne za intolerantne na laktozu i sklone alergijama.
Mlijeko i mliječni proizvodi nam daju ogromnu količinu hranjivih tvari poput bjelančevina i lako probavljivu mast, šećer, mineralne tvari, lipide, te vitamine A i D.
Table of contents [Show]
Rižino mlijeko
Riža je namirnica koja dokazano izaziva alergije najrjeđe u odnosu na ostale vrste mlijeka. Hiljadama je godina bila glavna hrana mnogim narodima. Ovo mlijeko bogat je izvor lako probavljivih složenih ugljikohidrata. Ne sadrži zasićene masnoće niti holesterol.
Zobeno mlijeko
Korištenje zobenog mlijeka u redovnoj prehrani smanjuje razinu masnoće i holesterola u krvi, što osim sjajnog okusa, može biti dodatan argument za početak korištenja. Gušće je od rižinog i sojinog. Može se naći znači bez ikakvih dodataka i može se koristiti kao dodatak slanim i slatkim jelima.
Bademovo mlijeko
Bademovo mlijeko jedno je od najzdravijih mlijeka. Preporučuje se osobama koje ne smiju konzumirati gluten. Bogato je i proteinima. Niskokalorično je i bogato vitaminima i mineralima, pa ovo mlijeko ne treba dodatno dodavanje vitamina. Odličan je izbor jer ne sadrži laktozu, gluten niti holesterol. Sadrži omega 3 masne kiseline koje su esencijalne za zdravlje srca. Bademi sadrže vitamin E, mangan, selen, magnezij, kalij, cink, željezo, vlakna, fosfor i kalcij. Flavonoidi u bademovom mlijeku pomažu u prevenciji od raka i usporavaju znakove starenja.
Sojino mlijeko
Lako je probavljivo, obiluje bjelančevinama, ugljikohidratima i kvalitetnim masnoćama. Također ima niski glikemijski indeks. Kao ni bademovo mlijeko, nema holesterola ni laktoze. Odličan je izbor i za osobe koje imaju problema s probavom. Sadrži izoflavone, biljne hormone koji djeluju kao antioksidansi i imaju povoljan učinak na naše zdravlje, štite zdravlje prostate, kostiju, srca i smanjuju rizik od degenerativnih bolesti. Preporučuje se ženama u menopauzi.
Kozje mlijeko
Zabilježen je brži rast kod djece, veća tjelesna masa i bolja mineralizacija kostiju u odnosu na djecu hranjenu kravljim mlijekom. Kozje mlijeko probavi se za oko 40 minuta, a kravlje za otprilike dva i pol sata i zbog konjugirane linolne kiseline koju sadrži. Ima dokazano antikancerogeno djelovanje. U poređenju s kravljim mlijekom ima manje kolesterola. Kozje mlijeko sadrži manji udio laktoze.
Ovčje mlijeko
Ovčje mlijeko je specifično po tome što sadržava veću količinu kalcija, magnezija i fosfora. Sadrži vikoke nivoe vitamina D, pozitivno utječe na održavanje zdravih kostiju. Mlijeko ovaca sadržava više proteina. Posjeduju različite aktivnosti poput antioksidativne, antimikrobne, antihipertenzivne, antitrombotičke i imunomodulatorne aktivnosti.
Kokosovo mlijeko
Kokosovo mlijeko sadrži oko 54% vode, 35% masti i 11% bezmasne suhe tvari. Veoma je siromašno proteinima, ali je zato izniman izvor vrijednih vitamina C, E i vitamina B kompleksa kao i minerala uključujući fosfor, bakar, željezo, selen, kalcij, mangan i magnezij.