Od muškaraca se očekuje snaga, samopouzdanje, čvrst stav i karakter, i da na uvrede i grube riječi reagiraju ponosno. Iako će rijetko jedan muškarac priznati da ga starenje plaši, rijetki su ljudi koji će se promjenama obradovati. Posebno ako je to ovako jedan vađan proces. Pitanje je, kako muškarci podnose starenje? Naravno da bi i muškarci i žene željeli do kraja života ostati mladi, svježi, lijepi i njegovani, ali stvari stoje malo drugačije. Ali zašto se o ženama i procesu starenja tako mnogo govori a s druge strane, tako malo pažnje pridajemo muškarcima i tome šta oni osjećaju po pitanju toga?
Hormoni
Kada je riječ o seksualnom životu, i žene i muškarci osjete promjene. Kod žena se radi o menopauzi, koja se javlja, tj. koja počinje s procesom oko 50 godina. To je pojava kad žena prestane imati menstruaciju i kad jajnici prestanu proizvoditi hormon estrogen. Uobičajeni simptomi su smanjen libido, valunzi, suhoća vagine i umor.
Kod muškaraca starenje ne donosi iznenadne promjene raspoloženja kao što je to slučaj kod žena. Ali je promjena postupnije s obzirom da razina testosterona opada sporije. To je proces koji se naziva andropauza. Nivo testosterona opada za jedan posto svake godine nakon tridesete. Smanjena razina testosterona može dovesti do erektilne disfunkcije, smanjenog libida i promjena u spavanju. Za razliku od menopauze koja označava i kraj plodnog razdoblja, muškarci i dalje mogu imati potomke i proizvoditi spermije i u kasnijoj životnoj dobi.
Mentalna čvrstoća
Muževni stereotipi, čvrstoća i snaga te nepokazivanje emocija i stid od istih mogu dovesti do bolne i teške starosti - kad tijelo ili društveni položaj slabi i muškarac više ne može pratiti intenzitet aktivnosti. Tada se javlja se bespomoćnost, što narušava njegovo mentalno i tjelesno zdravlje, osjeća se slabim, bespomoćnim i gubi sebe.
Neki muškarci se trude brigu o starenju i prolaznosti umanjiti zdravim načinom života, no naučnici koji proučavaju muško starenje kažu da je pozitivan mentalni pomak često mnogo moćniji i učinkovitiji put u zdravo starenje od bilo čega drugog. Jedna je studija pokazala da je za proces starenja izuzetno važan pozitivan pogled na sve što se dešava u navedenom procesu.
Svaki strah, pa tako i strah od starenja, samo je stanje uma. Potrebno je na vrijeme prihvatiti činjenice, i svaki dio našeg života učiniti najljepšim i najvrijednijim.
Tjelesna težina
Razlog zbog kojeg se većina osoba srednjovječne dobi udeblja jeste opadanje mišićne mase, a količina masnog tkiva raste. No muškarci i žene dobivaju na težini na različite načina. Muškarci obično počnu gubiti kontrolu nad kilogramima nakon pedesete godine i to najčešće zbog smanjene razine testosterona, dok žene počnu s debljanjem koje koju godinu ranije. I one, kao i muškarci, prestanu dobivati na težini nakon šezdeset i pete.