Mnogi od nas na samom početku dana, kako bi se što prije razbudili i krenuli za obavezama, konzumiraju jutarnju dozu kafe. Sigurno se često pitate da li je kafa dobra za zdravlje? Uz to što povećava koncentraciju i daje snagu za obaveze tokom dana, ova malena navika a nama toliko od značaja koristi i za opuštanje i razmišljanje u tišini. Odavno je poznato da doza kofeina povećava nivo adrenalina, a samim tim povećan je i broj otkucaja srca i krv brže struji kroz telo. Također spriječava da se dopamin ponovno apsorbira u sistem, pa tako on ostaje duže u mozgu. To je glavni razlog zašto se osjećate tako pozitivno i srećno.
Table of contents [Show]
Koliko se kafe smije popiti?
To ovisi o načinu pripravljanja i o vrsti kave. Robusta ima dva do tri puta više kofeina od arabike, a šoljica filter kafe u pravilu ima više kofeina nego šoljica espressa.
U kafi možete naći sledeće:
- vitamin B1
- vitamin B3
- vitamin B2
- vitamin B5
- kalijum
- magnezijum
- fosfor
- mangan
Vrste kafe
U prirodi postoji veliki broj vrsta i podvrsta biljke kafe, ali se najviše uzgajaju dvije vrste: arabika (Coffea arabica) i robusta (Coffea canephora). Uzgoj arabike dominira na svjetskim plantažama kafe i ona obuhvata 75-80 odsto ukupne svjetske proizvodnje. Može se reći da ostatak proizvodnje, a to je 20 do 25 odsto, otpada na robustu.
Razlike
Arabika i robusta razlikuju se kako po rasprostranjenosti, tako i po nekim bitnim svojstvima. Osnovna razlika je u okusu. Arabika sadrži 1,5 odsto kofeina, dok je robusta gotovo duplo jača po sadržaju kofeina i ima 2,7 odsto ovog sastojka.
Robusta je mnogo otpornija na pesticide i klimatske uslove i jednostavnija je za gajenje. Robusta ima snažniji i jači okus, koji se može nazvati i oporim i pomalo gorkičastim.
Arabika ima bogatiji, prefinjeniniji okus i manju kiselost zrna, zbog čega se smatra superiornijom i kvalitetnijom vrstom kafe. Proizvođači kafe vrlo često prave mješavine u kojima u različitom procentu ima i jedne i druge vrste kafe.
Kafa ne dehidrira
Kofein je dugo na lošem glasu jer se vjerovalo da doprinosi dehidraciji. Istraživanja su pokazala su da je potrebno četiri dana unositi kafu u organizam kako bi se on priviknuo i tako poništio negativne efekte.
Sadrži antioksidante
Kafa je veoma bogat izvor antioksidanata koji mogu da spriječe ili uspore razvoj bolesti čiji su uzrok slobodni radikalni, odnosno nusproizvodi ćelija naših organizama koji se hrane kiseonikom. Naučnici također smatraju da unošenjem kafe u organizam, unosimo i dovoljne količine antioksidanata. Antioksidanti iz kafe su povezani sa zaštitom zdravlja srca zbog sastojaka koji smanjuju mogućnost za upalne procese.
Ko ne bi trebalo da pije kafu?
Očigledno je da nam kafa može doneti dosta koristi, ali postoje osobe koje bi ipak trebalo da je izbegavaju. To su sledeće grupe:
- trudnice,
- osobe koje pate od anksioznosti,
- osobe koje imaju problem sa nesanicom,
- osobe sa visokim krvnim pritiskom.