Kao mali, sigurno su nam stariji stalno govorili kako moramo piti dovoljno mlijeka da bismo bili zdravi, je li tako? I sada, kada je riječ o kalciju, odmah nam je u mislima velika, sočna čaša mlijeka. Međutim, kalcij je mnogo više od toga, i mnogo veće vrijednosti je za naš organizam. Zašto nam je kalcij neophodan? Kada je riječ o mineralima, kalcij je u tijelu čovjeka najzastupljeniji. Odrasle osobe imaju ga oko kilogram, od čega se čak 99% nalazi u kostima i zubima. Osim što izgrađuje kosti i zube, kalcij je neophodan za kontrakciju mišića, prijenos živčanih impulsa i rad središnjeg živčanog sustava, regulaciju srčanog ritma te ispravno zgrušavanje krvi.
Koju količinu kalcija trebamo?
Količina kalcija koju organizam apsorbira jako je različita i ovisi i o životnoj dobi i o potrebama. Ono što je sigurno jeste, što ga više unosimo u organizam, manje ga se apsorbira; i obratno, što ga se manje unosi, više ga se apsorbira. U svakom slučaju, dnevna potreba se povećava u nekim razdobljima života, tačnije u razdoblju tjelesnog rasta, u trudnoći i tokom dojenja.
Tokom dojenja i u trudnoći organizmu treba oko 1200 mg kalcija dnevno, što je oko 200 do 400 mg više u odnosu na normalne potrebe organizma. Dijete apsorbira veliku količinu kalcija za razvoj kostiju i zuba, a ova se potreba još povećava u slučaju blizanačke trudnoće ili ako se radi o vrlo mladoj trudnici.
Zašto je kalcij potreban?
Koštana građa nije stalna, nego se nalazi u trajnom ciklusu razaranja i stvaranja stanica. To omogućava kostima da se tokom vremena u potpunosti “obnove”. Zbog toga je tokom razdoblja rasta potrebno organizmu neprekidno dodavati kalcij. Ovaj mineral nalazi se i u krvi, u prilično stalnoj koncentraciji (oko 10 mg na 100 mL); to znači da se manjak kalcija u kostima ne može utvrditi pretragom krvi. Kalcij je neophodan za vezu među stanicama tijela, posebno mišićnim stanicama te njegov manjak u krvi može dovesti do ozbiljnih poteškoća.
Manjak kalcija
Obzirom da je kalcij jako bitan u svim tjelesnim funkcijama, njegov manjak može uzrokovati razne poremećaje. Prvo, ako ga nema dovoljno u krvi, crpi se iz spremišta u kostima, što uzrokuje smanjenje koštane mase. Njegov manjak također može proizvesti poremećaje u živcima i mišićima, povišen pritisak, te razne alergije. Među ozbiljne poremećaje koji mogu nastati zbog manjka kalcija ubraja se i predeklampsija u trudnoći. To je pojava edema, glavobolje, mučnine, povišenog pritiska i konvulzija u zadnjim stadijima trudnoće, a koji mogu biti fatalni za majku i plod.