• 23 Dec, 2024

Hrana i problem sa spavanjem

Hrana i problem sa spavanjem

Imate problem sa manjkom sna ali nikako ne možete otkriti uzrok toj pojavi? Da li često pomislite da hrana i problem sa spavanjem idu ruku pod ruku? Naravno, svima nam je često stres vodeći problem kada je nesanica u pitanju, međutim, stres možda nije jedini razlog zbog kojeg ne možete zaspati svaku noć.

Hrana koju jedete može imati itekako veliki utiecaj na kvalitetu sna. Ako se mučite sa spavanjem te se budite noću i borite sa isprekidanim snom, obratite pažnju na namirnice koje uzrokuju nesanicu i svakako ih pokušajte izbjeći u večernjim satima.

Problem sa spavanjem ili nesanica utiču na fizičko i psihičko zdravlje, te može uzrokovati probleme kao što su slabost tijela, glavobolje, depresiju i anksioznost. Ukoliko imate problema sa spavanjem i želite spriječiti zdravstvene probleme, izgubiti kilograme te poboljšati vaše psihičko i fizičko zdravlje, povedite računa o namirnicama koje unosite u organizam tokom dana i neposredno prije spavanja.

Ne konzumirajte kofein kasno

Kofein može biti destruktivan kada se radi o spavanju. Kofein:

  • povećava prozvodnju adrenalina
  • blokira kemikalije u mozgu koje stimuliraju spavanje
  • prevelika konzumacija može uzrokovati kardiovaskularne probleme
  • imamo osjećaj da smo budniji nego što zbilja jesmo
  • potrebno je čak šest sati da se pola količine unesenog kofeina izbaci iz krvotoka.

Uprkos tome što vam popodnevna kafica ponekad “tako dobro sjedne”, pokušajte ju ipak zamijeniti s kafom ili čajem bez kofeina.

Čokolada i spavanje

Kao što preporučujemo da navečer izbjegavate kafu, čajeve i energetske napitke, također upozoravamo štetnost konzumiranja čokolade. Tačno je da je neodoljiva ali je i skriveni izvor kofeina? Ako ste sada pomislili da ćete tu želju ispuniti tamnom čokoladom, varate se. Iako je puno zdravija od mliječne čokolade, čokolada s većim postotkom kakaa prije spavanja je zabranjena.

Jedite ranije i češće

Vaše tijelo koristi energiju dok spavate da bi se regeneriralo i odmorilo. Potrošene kalorije kasnije treba nadoknaditi. Jedite mješavinu proteina i ugljikohidrata za doručak (npr. jaja i integralni tost ) te uz to imajte 6 manjih obroka (250-300 Kcal) kroz dan. Jedeći nešto zdravo svakih nekoliko sati pomažete tijelu i mozgu postići pravilnu ravnotežu hormona i neurotransmitera važnih za regulaciju sna.

Citrusno voće

Limun, naranče i drugo citrusno voće su odlični izbori vitamina C, ali savjetujemo da ih ne jedete nakon 17 sati. Kiselina u ovome voću može uzrokovati želučane tegobe, ali vas i održavati budnima u večernjim satima kada to ne želite.

Recite ne grickalicama

Jednostavno recite ne sendvičima, siru, i drugim grickalicama. Jako masna i začinjena hrana otežava probavu držeći vas tako budnima duže nego je uobičajeno.

Pržena hrana

Konzumacija pržene hrane u večernjim satima preopteretit će organizam i probavni sustav. Za večeru svakako izbjegavajte hranu s visokim udjelom masti kao što su pomfrit i pileća krilca.

Vitamini i minerali koji će vam pomoći da bolje spavate

  • Cink: manjak ovog minerala povezuje se s nesanicom. Nalazimo ga u orašastim plodovima, raznim sjemenkama, integralnim žitaricama, junetini i sl.
  • Vitamin B: poboljšava sposobnost tijela da regulira lučenje triptofana i proizvodi više serotonina, oba bitna za regulaciju sna.
  • Kalcij: ovaj prirodni relaksator ima smirujući učinak na živčani sustav. Nalazi se u niskokaloričnom jogurtu, mlijeku, siru, brokuli, špinatu i sl.
  • Bakar: ova tvar regulira lučenje serotonina Možemo ga naći u žitaricama, grahu, lješnjacima.
  • Željezo: Nedostatak ovog minerala uzrokuje poremećaje slične sindromu bolnih nogu. Nalazimo ga naći u mesu, jetricama, mahunarkama, tamno-zelenom lisnatom povrću, suhom voću i sl.

John Smith

I? Ah, THAT'S the great question is, what did the Dormouse went on, spreading out the verses on.