Zašto je boravak djece u prirodi važan faktor? Koje su prednosti i benefiti i koliko to utiče na sadašćnje i buduće fizičko i psihičko zdravlje vašeg djeteta? Nažalost, mnogi roditelji su krivo shvatili savjete, pa naročito tokom hladnijih dana svoje mališane ne izvode napolje zbog straha od gripa i prehlade. Međutim, stručnjaci navode da se prehlade i gripe dobijaju u zatvorenim prostorima gdje je velika koncentracija virusa i bakterija. To se naročito događa u prelaznim periodima između jeseni i zime, i zima i proljeća.
Boravak i prirodi i na vazduhu u svako godišnje doba nosi prednosti za zdravlje djece. Najbolje stvar u svemu tome jeste da djeca uvijek uživaju u boravku vani, šetanja, u raznim igrama i u zabavi za svježem vazduhu.
Djeca koja često borave u prirodi imaju priliku poboljšati svoj vid i svoju fokusiranost. Mališan koji boravi u prirodi ima priliku osluškivati i naučiti slušati.
Table of contents [Show]
Boravak djece na zraku i fizičko zdravlje
Za djecu koja su u fazi intenzivnog rasta i razvoja izuzetno je važno da borave na suncu. Njihov organizam sintetiše vitamin D, a on učestvuje u izgradnji kostiju, stanica, smanjuje upalne procese te poboljšava neuromišićne i imunološke funkcije. Svježi zrak djecu će energizirati i osjećaće se zdravije.
Osjećaj sreće
Većini djece odlazak na svježi zrak poboljšava raspoloženje. To im je izuzetno zabavno i prilika za oslobađanje viška energije. Boravak na otvorenom poboljšava mentalno zdravlje djece – otpušta stres i napetost.
Razvija im se vid
Istraživanja su pokazala da je jedan od ključnih uzročnika oštećenja vida na daljinu taj što djeca sve više i više vremena provode u zatvorenom prostoru i da na pogoršanje vida utiču vještačka svjetla. Dnevno svjetlo pomaže u razvoju vida, a fokus je napolju ipak malo različitiji nego u zatvorenom prostoru.
Drži ih uspravnijima
Djeca kod kuće u većini slučajeva sjede u nepravilnim položajima. Boravak vani omogućuje im da pravilno razvijaju svoju muskulaturu, ali i mnoge druge stvari – pomažu održavanju dobre gustoće kostiju, imaju normalan krvni pritisak i uopšte smanjen rizik kraćeg životnog vijeka.
Boravak u prirodi usrećuje
Dokazano je da boravak u prirodi smanjuje stres i anksioznost. Spontano igranje u prirodi donosi značajna poboljšanja na planu učenja, pamćenja, kreativnosti i blagostanja. Igranje u zelenilu poboljšava i međuljudske odnose, suradnju i toleranciju. To znači bolje ocjene u školi, a manje depresije, anksioznosti i pomanjkanja pažnje s hiperaktivnošću.