Muči vas nedostatak energije i proljetni umor, ali vam nije jasno odakle to dolazi i kako se riješiti ove naporne pojave? Dolaskom proljeća, vedrijih dana i optimalnih temperature, naše tijelo se počinje privikavati na promjene. Svakodnevni novi izazovi, više energije i više boravka napolju povećava potrošnju tijela te izaziva pojačani umor. Uzrok proljetnom umoru može biti i narušen imunološki sistem. Tokom zime se gotovo svi bar jednom prehladimo zbog čega naš imunološki sistem zahtijeva oporavak.
Ukoliko smo se dobro i kvalitetno pripremili, tijelo će se brzo vratiti u normalu. Međutim, ako smo mislili da će nas prehlade i sezonske gripe zaobići te se nismo dovoljno dobro pripremili, trebat će nam malo više vremena da se oporavimo i vratimo imunološki sistem na pravu traku.
Ono što također izaziva proljetni umor jeste i manjak vitamina u tijelu. Važni izvori energije su C i D vitamini. Također, ove vitamine možemo najbrže unijeti putem sunčevih zraka a upravo to nam je tokom zimskih dana falilo.
Veliki problem i veliki uzročnik proljetnog umora su proljetne alergije. Osim što nam je onemogućeno pravilno disanje i normalan unos kisika u organizam. Te poremećen način pravilnog disanja šmrcanjem, kašljanjem i kihanjem. Umor nam izazivaju i bolovi u mišićima i kostima. Nedovoljna količina sna koja se javlja kao posljedica alergije također je iscrpljujuća.
Najčešći uzroci proljetnog umora su promjene u ciklusu spavanja te nedostatak vitamina važnih za obnovu imuniteta.
Table of contents [Show]
Simptomi proljetnog umora
- Gubitak interesa za aktivnosti koje volite raditi
- problemi sa spavanjem
- osjećaj lošeg raspoloženja i tjeskobe cijelog dana
- promjene u apetitu i tjelesnoj težini1
- osjećaj nedostatka energije, cjelodnevnog umora
- osjećaj tromosti i uzrujanosti
Konzumirajte ugljikohidrate koji su zdravi
Ugljikohidrati su, vjerovali ili ne, najvažniji izvor energije. Ono što je jako bitno jeste unositi zdrave ugljikohidrate koji ne izazivaju tromost i pospanost. Ugljikohidrati s visokim glikemijskim indeksom, brzo se razlažu i daju nagli porast energije. Nakon kojeg slijedi nagli pad pa se u konačnici osjećate još umornije. Konzumirajte ugljikohidrate s niskim glikemijskim indeksom. Oni se sporije razlažu i postupno daju energiju našem tijelu.
Ojačajte vaš imunitet
Oslabljen imunitet čini nas umornima i razdražljivima te također omogućava bakterijama i virusima da napadnu. Kako biste ojačali imunitet, opskrbite se vitaminom C. Povrće i voće daju nam snagu, povećavaju fleksibilnost, te nam obezbjeđuju vitamine i minerale koji su nam neophodni kako bi se naš organizam izborio s raznim napasnicima koji pokušavaju ući u naše tijelo.
Popravite ritam spavanja
Ako imate problema sa spavanjem zbog promjenjenog računanja vremena, pomozite sebi prirodnim lijekovima. Vrećice lavande u blizini kreveta te čaj od valerijane mogu biti od pomoći. Također, izbjegavajte bilo kakve grickalice i hranu neposredno prije spavanja kao i kafu.
Pokušajte izbjeći popodnevno spavanje, bez obzira na to koliko ste tokom dana umorni. Odmor i san čuvajte za večernje sate.
Pokrenite tijelo
Početak proljeća odlično je vrijeme da donesete odluku o tome da se bavite fizičkom aktivnošću. Nemojte se forsirati preko vaših mogućnosti i odaberite ono što je vašem tijelu taman. Ukoliko se osjećate previse umorno i iscrpljeno, birajte sport ili aktivnost koje će vase tijelo izdržati. Tjelesna aktivnost ubrzat će vaš metabolizam i poboljšati cirkulaciju.
Za ublažavanje simptoma
- Vitamini B skupine će pozitivno djelovati na raspoloženje, razdražljivost i umor. Oni ujedno pridonose normalnoj funkciji nervnog sistema. Nalaze se u mesu, ribi, integralnim žitaricama, mahunarkama, pšeničnim klicama.
- Vitamin C, vrlo snažan antioksidans. Sadrži ga citrusno voće, šipak te lisnato zeleno povrće, npr. blitva, kelj, špinat.
- Vitamin E poboljšava cirkulaciju, neutralizira djelovanje slobodnih radikala. Bogati izvor vitamina E su biljna ulja posebno suncokretovo, sjemenke badema, kikiriki i jaja.
- Željezo sudjeluje u transportu kisika, rastu i diobi stanica. Najbolji prirodni izvori željeza u hrani su iznutrice, crveno meso, jaja, lisnato povrće, mahunarke, riba, ali ga ima i u zelenom lisnatom povrću.
- Magnezij je neophodan za pravilan rad srca, mišićnog i nervnog sistema. Nalazimo ga u grahu, grašku, integralnim žitaricama, orašastom voću i tamnim čokoladama.
- Matična mliječ je pčelinji proizvod koji obnavlja energetske zalihe organizma i podiže opću vitalnost organizma.
- Koenzim Q10, supstanca slična vitaminima, prisutan je u svakoj stanici našeg organizma. Snažan je antioksidans i djeluje citoprotektivno te ima kardioprotektivnu i mišićnoprotektivnu ulogu.
- Lecitin je tvar koja također učinkovito pomaže kod proljetnog umora. Dobiva se iz bjelanjaka jajeta i soje, bogat je izvor vitamina B skupine, važan u očuvanju intelektualnih sposobnosti, a pozitivno djeluje i na raspoloženje.