Zdrava ishrana za žene je ključna za održavanje zdravlja te za prevenciju raznih oboljenja. Tijelo žene zahtijeva veću količinu određenih nutrijenata kako bi moglo funkcionirati na najbolji mogući način. Zdrava prehrana je način prehrane bogat raznolikim i dobro odabranim namirnicama.
Kada biramo namirnice koje su dobre za naš organizam, biramo razne tipove zdravih namirnica iz svih skupina – voća, povrća, žitarica i mliječnih proizvoda. Odabrane namirnice bi se trebale konzumirati većinu vremena, u ispravnim količinama kako bi bile dobre za nas. Prehrana bi trebala isključivati namirnice bogate prerađenim šećerom, velikom količinom soli i zasićenim masnim kiselinama.
Usvajanje zdravih prehrambenih navika izuzetno je važno za svaku osobu. Svakodnevna briga i odabir pravih namirnica može vam podići nivo energije i poboljšati raspoloženje, a vašem organizmu omogućiti da funkcionira normalno.
Table of contents [Show]
Jaja
Žumanjci sadrže mnogobrojne esencijalne tvari poput kolina, koji je povezan s nižim stopama obolijevanja od raka dojke. Obiluju i antioksidansima koji mogu spriječiti mnoge bolesti i poremećaje kod žena. Jaja u umjerenim količina su itekako dobra za vaše zdravlje.
Mahunarke
One spadaju u najzdraviju grupu namirnica jer obiluju vlaknima, proteinima i svim bitnim nutrijentima koji su nužni za normalno funkcioniranje ženskog zdravlja. Odlična su zamjena za meso.
Maslinovo ulje
Maslinovo ulje svrstava se u poželjan izvor masnoća u svakodnevnoj prehrani. Dokazano je da maslinovo ulje i plod masline svojim antioksidativnim svojstvima čuva naše stanice i pomaže u borbi protiv starenja. Oleinska kiselina također podiže razinu dobrog holesterola. Najcjenjenije od svih vrsta maslinovog ulja je ekstra djevičansko ulje.
Avokado
Avokado je voće prepuno masnoća, čak 77 posto kalorija iz njega upravo su masnoće. No, radi se o mastima oleinske kiseline, istim onima koje se nalaze u maslinovom ulju. U 100 grama avokada se nalazi 14 posto kalija. Unos preporučene dnevne količine kalija važno je za smanjivanje krvnog pritiska , a samim time se smanjuje i rizik od srčanog udara. Avokado je također bogat izvor dijetalnih vlakana, koji mogu pomoći u mršavljenju, kao i što mogu utjecati na nivo šećera u krvi. U 100 grama avokada, nalazi se 7 grama vlakana, što čini čak 27 posto preporučene dnevne količine.
Ograničite unos soli u svojoj prehrani
Pretjerana količina soli nalazi se u visoko procesiranoj industrijskoj hrani, ali i u prosječnim dnevnim obrocima ljudi koji previše sole hranu. Povišen unos soli potiče zadržavanje vode, opterećuje bubrege, krvne žile i srce te može dovesti do razvoja povišenog krvnog tlaka i svih komplikacija vezanih uz to stanje.
Pijte dovoljno tekućine
Tekućina je ključna za normalno funkcioniranje organizma, ali nije svaka tekućina dobra za vaše zdravlje. Mislimo na gazirane sokove i zaslađene voćne sokove koji vašem tijelu donose više štete nego koristi. Neka vam na prvom mjestu uvijek bude voda, mlijeko kao dobar izvor kalcija i proteina te kafa u umjerenim količinama, ali bez dodatnog šećera.
Hrana bogata željezom
Željezo je jedan od nutrijenata koji je načešće deficitaran kod žena. Razlog tome su naravno mjesečni ciklusi. Izvori željeza su sljedeći: grah, blitva, tofu, suhe marelice, govedina… Žene trebaju 12 do 15 mg željeza dnevno, za razliku od muškaraca, čije su potrebe 10 do 12 mg dnevno.
Konzumiranje neprerađene hrane
Ovaj se način prehrane temelji na konzumiranju isključivo neprocesuirane hrane, što uključuje šećer. Većina prerađene hrane je povezana s upalama u organizmu. Dakle, trebalo bi jesti voće, povrće, mahunarke, cjelovite žitarice, ribu, itd.