Jeste li znali da ono čime se hranite utiče ne samo na fizičko nego i na Vaše mentalno zdravlje? Jeste li se nekada zapitali koja je to hrana za mentalno zdravlje najbolja? Mozak troši oko 20% ukupnog energetskog unosa. Zahtijeva baš sve hranjive tvari, isto kao i vaše srce, pluća, mišići. Brza, nezdrava ishrana štetno utiče na mozak, a može dovesti i do oštećenja.
Potrebe mozga za energijom iznose oko 20 % ukupne dnevne potrošnje energije. Istraživanja su pokazala da usljed viših kognitivnih funkcija dolazi do veće upotrebe glukoze „goriva za rad mozga“ kao i ekspresije gena za metabolizam energije.Mozak ne voli kofein, alkohol, ali ni provođenje raznih dijeta za mršavljenje. Povezanost želuca i emocija je velika, u stomaku osjećamo i leptiriće i stezanje, stoga su mozak i želudac, ali i crijeva, povezani psihički, ali i biohemijski.
Table of contents [Show]
Masna riba
Masna riba sadrži omega-3 masne kiseline koje poboljšavaju pamćenje i smanjuju tjeskobu. Omega-3 masne kiseline nevjerovatno su učinkovite u tijelu na mnogo načina i ključne su za rad mozga. Poznato je da smanjuju simptome depresije i druge poremećaje raspoloženja. Ove ribe najviše obiluju omega-3 masnim kiselinama:
- Srdele
- Losos
- Tuna
- Skuša
Kurkuma
Studije su pokazale da su upale u tijelu povezane s mnogim stanjima mentalnog zdravlja. Kurkuma je začin koji se često nalazi u indijskoj hrani i koji se lako unosi u prehranu. Kurkumu možete dodati jajima, varivima ili uživajte u zlatnom mlijeku s kurkumom. Kurkumin je prirodni spoj kurkume koji može smanjiti upalu i ublažiti simptome stresa i depresije.
Probiotici i prebiotici
Probiotici pomažu crijevima održati ravnotežu, a prebiotici su hrana za probiotike. Jogurti su najbolji izvori probiotika, kao i sirevi. Prebiotika najviše ima u cikoriji, gorkoj crvenoj salati. Gotovo 80 posto njenog sadržaja je prebiotik, ali s obzirom na to da je specifičnog okusa možete je bez problema kombinirati s drugim zeleno lisnim salatama kako biste uživali u obroku. Prebiotici su i češnjak, poriluk, šparoge, listovi maslačka i pšenične mekinje.
Chia sjemenke
Ove male sjemenke imaju ogromnu količinu omega 3. Jedna kašičica sadrži 1769 mg omega 3. Preporučena dnevna količina omega 3 je 1000-3000 mg. Daju vam pristojnu zalihu omega 3, kada uzmemo u obzir da je cilj omjer 1:1 omega 3 u odnosu na omegu 6. Osim toga bogate su kalcijem, magnezijem i kalijem.
Cink
Ovaj mineral ima jako važnu ulogu u probavnim procesima. Važan je i za normalno funkcioniranje imunološkoga sustava. Cink se može pronaći u bučinim sjemenkama, pšeničnim klicama i visoko proteinskim namirnicama poput mesa i mliječnih proizvoda. Cink pomaže u borbi protiv viška kilograma, ali i u borbi protiv slabosti i letargije. Nedostatak cinka obično se očituje kao gubitak apetita.
Voda
Voda je najvažnije oružje u borbi protiv depresije i gojaznosti. Ona također poboljšava raspoloženje, motoričke funkcije i moć uma. Dnevno je potrebno popiti bar dvije litre vode. To se ne odnosi na ostale tekućine nego isključivo na vodu. Koristi od vode su mnogobrojne, baš kao i štete ako je ne unosite u organizam u dovoljnim količinama.
Željezo
Manjak željeza u organizmu uzrokuje umor, manjak energije i anemiju. Željezo možete pronaći u prirodnim izvorima tj. namirnicama koje unosite u organizam. Nalazi se u jetrici,govedini, grahu, grašku i lješnjacima. Organizmu je lakše apsorbirati željezo iz mesa nego iz povrća. Ako ste vegetarijanac, apsorpciju željeza u organizam možete povećati uz pomoć vitamina C.