• 23 Dec, 2024

Šta je biblioterapija?

Šta je biblioterapija?

Na pitanje šta je biblioterapije odgovaramo opširno. Biblioterapija je jako stara disciplina kao i sam jezik. Književnost je stoljećima povezivala ljude na razne načine, a o njenom terapijskom djelovanju napisane su brojne knjige. Biblioterapija se može koristiti kod razvijanja svijesti pojedinca, povećanja motivacije, povećanja razumijevanja ljudskog ponašanja, poticanja iskrene procjene vlastite ličnosti, povećanja interesa za okolinu, ublažavanja emocionalnih i mentalnih opterećenja, pokazivanja pojedincu da postoji više od jednog rješenja problema, kod razvijanja kvalitete razgovora o problemu, kao i kod konstruktivnog pristupa problemu.

Kako biblioterapija funkcioniše?

U teorijskoj literaturi o biblioterapiji postoji mnogo rasšrava o tome da li njeni pozitivni efekti proizlaze iz stvarnog čitanja samog teksta ili iz interakcije ili diskusije o tekstu. Izgleda da je odgovor i jedno i drugo.

U prvoj fazi čitalac formira pripadnost liku ili likovima u tekstu, identifikujući njihove probleme i ciljeve. Katarza nastaje dok čitalac prati likove kroz tekst, doživljavajući sa bezbedne udaljenosti, njihove emocije, borbe i nade. Uvid je svjesno prepoznavanje sličnosti između likova ili situacija i odluka da se ideje ili lekcije iz teksta primjene u sopstvenom životu. Neki dodaju četvrtu fazu, univerzalizaciju, u kojoj tekst pomaže čitaocima da shvate da nisu sami, da mnogi drugi dijele slične probleme.

Vrijednost čitanja.

  1. Čitanjem doživljavamo unutarnji osjećaj radosti.
  2. Čitanje jača naše samopouzdanje.
  3. Čitanjem čovjek oplemenjuje svoju dušu.
  4. Čitanje produbljuje našu koncentraciju.
  5. Čitanje nas čini kreativnijima i raspiruje našu maštu.
  6. Čitanje nam produbljuje refleksiju o sebi i životu.
  7. Čitanje širi naše životne poglede.
  8. Čitanje nam pomaže da se fokusiramo na bitne stvari.
  9. Čitanje nas vodi na izvore brojnih ideja.
  10. Čitanjem se oslobađamo od predrasuda i pogrešnih uvjerenja.
  11. Čitanje razvija naše moždane vijuge i pamćenje.
  12. Čitanje širi raspone naše tolerancije.
  13. Čitanje je terapija bolja od svih lijekova.
  14. Čitanje nas opušta od nagomilanog stresa.

Čitanje gradi karakter

Cilj biblioterapije je proširiti i produbiti razmišljanja osobe kako bi uspjela riješiti određeni problem. Može se primjenjivati kod raznih vrsta psihičkih problema. Naučnici su ustanovili da je odlična za liječenje poremećaja prehrane, poremećaja raspoloženja, raznih fobija, ovisnosti o alkoholu i drogama i stresa. Isto istraživanje je dokazalo i da čitanje knjige pročišćava um od negativnosti, depresije, otklanja suicidalne misli, smiruje nerve te omogućava lakši i mirniji san.

Zašto nam je potrebna biblioterapija? 

Danas je knjiga neizostavno sredstvo rada na sebi, a s obzirom na pandemiju koja je već dvije godine u jeku, to nam je potrebnije nego ikad. Kome pomaže i šta je biblioterapija?

Biblioterapija može koristiti mnogima ali nije zamišljena kao osnovni oblik terapije za ozbiljne mentalne probleme. Treba je koristiti kao dodatak drugim metodama, kao što su kognitivna bihejvioralna terapija ili interpersonalna psihoterapija.

Pročitajte knjigu koja će vas inspirisati

Kada se izgubite u svijetu izmišljenih likova, možete da promjenite i sopstveno ponašanje i misli. Na pitanje šta je biblioterapija, kao rezultat toga, čitanje pozitivnih i inspirišućih knjiga vam može pomoći da donesete bolje odluke i napravite stvarne promene u sopstvenim životima. Bez obzira na to šta se dešava u vašim životima, možete da stvorite naviku da čitate da biste pomogli sebi da živite srećnije. Knjige mogu da nam budu najbolji učitelj, terapeut, izvor inspiracije i tema razgovora.

Izaberite veselu knjigu

Jedan od najbitnijih razloga biblioterapije i čitanja je: čitajte knjigu samo da biste se osjećali dobro. Cilj biblioterapije je proširiti razmišljanje pojedinca kako bi uspio riješiti trenutni problem te kako bi uspio pronaći sreću i harmoniju u svakodnevnom životu. Mjenjajte teme, ali nikako ne zaboravite s vremena na vrijeme pročitati neke urnebesne komade koji će vas ostaviti bez daha od osmijeha.

John Smith

I? Ah, THAT'S the great question is, what did the Dormouse went on, spreading out the verses on.