Kriza srednjih godina kod žena se dešava prema kasnim četrdesetima i pedesetima kada im smanjivanje roditeljskih odgovornosti daje vremena i slobode da se suoče s osobnim pitanjima. Kada sve više ostaju same u svom domu, ili se vraćaju u prazan i tih dom. Tada počinju biti svjesne da djeca odrastaju, da odlaze, da stare. Pojavljuju se bore, godine prolaze. Tada se u ženi budi osjećaj borbe protiv svega toga. Osjećaj borbe protiv godina. Kriza srednjih godina kod žena se odlikuje velikim razlikama u odnosu na one krize koje muškarac proživljava.
Kako se manifestira kriza srednjih godina?
Percepcija krize i životnih promjena je kod svakoga drugačija što znači da prilagodba na sredovječnost najviše ovisi o psihološkim karakteristikama pojedinca. U našim dvadesetim i tridesetim godinama "programirani" smo za postizanje uspjeha i izgradnju karijere. Pod stalnim smo pritiskom što se tiče karijere, braka i porodice. U toj smo dobi često toliko zauzeti i toliko mnogo se od nas očekuje da nemamo vremena misliti na neke druge stvari.
Kada dolaze godine nakon 35, vrijeme je da stisnete pauzu i krenete misliti na sebe. To je vrijeme kada se u vama budi želja da postignete ciljeve za koje niste imali prilike ranije. Žene u srednjim godinama često su izložene snažnom stresu i pritisku da 'ostanu mlade'.
Fiziološki faktori
Tokom perimenopauze i menopauze dolazi do promjene hormonalnog statusa . Smanjen nivo estrogena i progesterona može negativno uticati na san, uzrokovati promenljivo raspoloženje, smanjiti nivo energije, povećati rizik od gojaznosti, ali i do nepovoljnih mentalnih stanja poput anksioznosti.
Emotivni faktori
Žene u srednjim godinama imaju više životnog iskustva i vjerovatno su se tokom života suočile i sa nekim neprijatnim i tužnim trenucima poput smrti neke bliske osobe, možda su doživjele razvod i sl. U srednjim godinama žene često počinju da preispituju svoja najdublja uverenja i izbore.
Kriza srednjih godina – upoznajte simptome!
Ipak postoje neki simptomi pomoću kojih možemo prepoznati da se osoba bori s krizom srednjih godina, a to su:
- donošenje naglih i impulzivnih odluka,
- teže nošenje sa stresom,
- česte promjene raspoloženja,
- manjak interesa za neka područja života
- potištenost, usamljenost i povlačenje iz društva,
- osjećaj manje vrijednosti,
- depresija, anksioznost i tjeskoba,
- iznenadna potreba za promjenama okoline ili vlastitog izgleda,
- pokazivanje dječjeg ili mladenačkog ponašanja,
U krizi srednjih godina je česta pojava regresije, odnosno obrambenog mehanizma kojeg osoba koristi kako bi se vratila na ranije, već prevladane faze razvoja.