Mnoge su prednosti ove izuzetno ukusne namirnice. Kiseli kupus dobija se anaerobnom fermentacijom, zbog čega se tokom kiseljenja nastoji istisnuti vazduh, te se kace u kojima se kiseli kupus dobro zatvaraju. U odsustvu vazduha, bakterije mliječno kiselog vrenja glukozu pretvaraju u mliječnu kiselinu, koja konzervira namirnice s obzirom na to da stvara nepovoljne uslove za razvoj štetnih bakterija.
Mliječna kiselina nastaje prilikom kiseljenja zelja zbog djelovanja Lactobacillus na glukozu i dodavanja slane vode. Kiselo zelje fermentisano u slanoj vodi dobar je izvor vitamina C.
Table of contents [Show]
Zbog čega je tako ljekovit kiseli kupus?
Oko 100 g sirovog kiselog kupusa sadrži čak 20 mg vitamina C. Nakon toga slijede vitamin A, folna kiselina, magnezij, željezo, fosfor, kalcij, kalij, natrij i bjelančevine. Osim toga, kiseli kupus je odličan izvor vitamina B12, zbog čega se posebno preporučuje vegetarijancima i veganima
Rasol
Rasol, slana voda u kojoj se kiseli kupus, je poznati napitak koji se na našim prostorima odomaćio kao lijek za sve tegobe. Čak i sok od svježeg kupusa podstiče razmjenu materija u ćelijama te vrlo povoljno djeluje na sluzokožu crijeva. Odličan je saveznik protiv prehlade, a i dobar je antioksidans zbog vitamina E. Odličan je i za oboljele od reume jer sadrži velike količine kalijuma.
Rasol se može piti sam, a može se i koristiti za razne supe i variva. Čak se vrlo često koristi i kao lijek protiv mamurluka, ali je važno da kupus nije presoljen, jer velike količine soli podižu krvni pritisak.
Alergije i ubodi
Alergijske reakcije na koži možete ublažiti tako što ćete list kiseloga kupusa staviti na ugroženo mjesto ili ga nekoliko puta na dan mažete rasolom.
Pomoć kod tuberkuloze
Kod početne tuberkuloze pluća pijte rasol od kupusa s mljevenim sjemenom lana i anisa u količini jedne čajne kašike na decilitar rasola. Uzimamo 14 dana, svaka 2 sata po žlicu.
Čir na želucu
Pripremite sok od svježega kupusa. Pijte od pola litre do litru soka tokom dana u gutljajima. Liječenje se provodi uz dijetnu prehranu. Druga mogućnost je liječenje razrijeđenim rasolom.
Slabokrvnost
Kupus je bogat mineralnim solima, vitaminima i klorofilom, te se preporučuje slabokrvnim osobama. Bilo bi dobro da svakog dana popiju po dvije čaše svježe iscijeđena soka.
Bolja probava
Protiv manjka kiseline u želucu prvog dana popijte jednu čašu rasola, drugi dan dvije čaše, trećeg dana tri i tako do pet čaša. Potom smanjujte količinu obrnutim redoslijedom. Protiv vjetrova napravite sok od svježega kupusa i pijte 20-30 g soka, ujutro na prazan želudac tokom pet dana.
Obloge za reumu, rane i glavobolju
Kiseli kupus blagotvorno deluje kod reume i upale vena. Ukoliko imate česte glavobolje, pomoći će vam ako na čelo položite list kiselog kupusa i obmotate ga gazom.
Podiže raspoloženje
Nauka je dokazala da ova namirnica podiže raspoloženje, a sve što je potrebno jeste da svakog dana pojedete dve do tri kašike narendanog kiselog kupusa. Osim toga, zahvaljujući obilju vitamina C jača imunitet, pa se posebno preporučuje starijim osobama, deci, kao i osobama s oslabljenim imunim sistemom.