• 23 Dec, 2024

Blago u malenim bočicama-esencijalna ulja

Blago u malenim bočicama-esencijalna ulja

Ljudi su blago u malenim bočicama-esencijalna ulja koristili hiljadama godina. Kada se odlučimo na kupovinu nekog esencijalnog ulja, vrlo je važno da mu znamo porijeklo, način upotrebe i svojstva. Obzirom da imaju zaista jako širuku primjenu u raznim oblastima života, važno je biti informisan o nekim jako bitnim detaljima vezanim za ova ulja. Također, veoma je važno znati ispravnu upotrebu odabranog ulja kako bi nam poslužilo i kako to ne bi bilo samo traćenje vremena, novca i živaca. U nastavku teksta vam donosimo par bitnih stvari koje biste trebali znati kada su esencijalna ulja u pitanju

Čista esencijalna ulja sadrže mnoštvo svojstava koja nam mogu pomoći ako ih znamo dobro koristiti. Ta ista svojstva su ona koja biljku štite od napada i na taj način mogu se zaštititi od gljivica, bakterija, virusa i drugih štetočina ili, čak, brže zatvoriti leziju na stabljici ili lišću.

Kako se proizvode eterična ulja?

Da bi se ekstrakti biljaka mogli nazvati eteričnim uljima, moraju se dobiti na jedan od ovih načina:

  • direktnim zagrijavanjem biljne mase bez destilacije (rijedak način dobivanja)
  • destilacijom (velika većina eteričnih ulja)
  • tiještenjem (ulja usplođa citrusa)

Ostali ekstrakti dobiveni drugim načinima ne nazivaju se eteričnim uljima.

Ukoliko se ekstrakcija radi iz biljnih smola onda se tako dobiveni produkt ekstrakcije naziva rezinoid. Ako se konkret ili rezinoid podvrgnu daljnjoj ekstrakciji alkoholom etanolom dobiva se tzv. apsolut.

Sintetske ili prirodne smjese s prirodnim eteričnim uljima ne smiju se nazivati eteričnim uljima, već samo mirisima. Postoje i potpuno prirodni mirisi koji se koriste u prirodnoj kozmetici i oni se ne koriste u aromaterapij te ih nećete stavljati u difuzere, aroma-lampice, inhalirati ili koristiti u aroma-masaži.

Aromaterapija

Aromaterapija se može definirati kao njihova upotreba na terapeutski način, odnosno za liječenje ili ublažavanje zdravstvenih stanja i problema ili za održavanje tijela u ravnoteži. U stvari, esencijalno ulje koje se dobiva iz povrća je koncentrirana esencija i, dakle, je vrlo aktivan proizvod i s malom količinom može se postići veliki učinak u tijelu. Iz tog razloga je potrebno znati u čemu se koriste esencijalna ulja i kako ih dobro koristiti uzimajući u obzir određene mjere opreza i poznavanje doza, pa ih je potrebno koristiti pod uputama stručnjaka.

Svojstva esencijalnih ulja

Esencijalna ulja imaju veliku raznolikost svojstava i svako od njih ima nekoliko. Svi su antiseptici, iako neki mnogo više od drugih.

Ovo su neke od glavnih o svojstvima esencijalnih ulja:

  • Esencijalna ulja s anticelulitnim svojstvima: sjeme borovica, geranij burbon, limun, mandarina, ružmarin kamfora, kadulja sclarea, timijan linalool itd.
  • Eterična ulja s opuštajućim svojstvima: lavanda, lavanda, stablo ružinog drveta, egzotični bosiljak, tamjan ili maslina, mandarina, rimska kamilica, mažuran, gorka naranča, slatka naranča, kamfora ružmarina, ylang-ylang itd.
  • Eterična ulja sa svojstvima protiv bora: šipak, stablo ružinog drveta, bodljikava jara, limun, mandarina itd.
  • Eterična ulja s protuupalnim svojstvima: rimska kamilica, mažuran, gorka naranča, metvica, scalrea kadulja, gaulterija itd.
  • Eterična ulja s analgetskim svojstvima: klinčić, limun, mažuran, rimska kamilica, lavanda, lavanda, gorka naranča, ružmarin kamfora, gaulterija, paprena metvica, žalfija sclarea itd.
  • Eterična ulja s antibakterijskim svojstvima: čajevca, timijan timijan, limalool timijana, ružmarin, klinčić, niaouli, češnjak, jara pringosa, limun, mandarina, plavi eukaliptus, eukaliptus radiata, lovor itd.
  • Esencijalna ulja sa antivirusnim svojstvima: čajevca, češnjak, jara pringosa, limun, timijan timijan, limalool timijana, ravintsara, lovorov list, niaouli itd.
  • Esencijalna ulja sa antifungalnim svojstvima: češnjak, limun, mandarina, niaouli, timijan timijan, timijan linaol, čajevca, plavi eukaliptus, eukaliptus radiata, lovor, itd.

Kako koristiti eterična ulja?

Na našim prostorima je bila najzastupljenija metoda dermalne primjene putem aroma-masaže, te putem aroma lampica. Eterična ulja se koriste na različite načine: inhalacijski, dermalno, oralno, vaginalno i rektalno… Koriste se u kupkama, kozmetici, kuhanju…

John Smith

I? Ah, THAT'S the great question is, what did the Dormouse went on, spreading out the verses on.