• 23 Dec, 2024

Kako stres utiče na izgled?

Kako stres utiče na izgled?

Mislili ste da stres samo utiče na pojavu namrgođenog lica? Pitate se kako stres utiče na izgled i kakve probleme našem tijelu, licu i kosi može napraviti? Odgovori su, nažalost, mnogobrojni. Stres također može biti akutni, što znači da utiče na tijelo kratko vrijeme. A može biti i hronični te ostaviti dugoročne posljedice. Ukoliko se stres ne reguliše, on utiče na fizičke karakteristike tijela, odnosno narušava ljepotu

Utiče na kožu, kosu, nokte, varenje i san, a stanja koja su izazvana stresom mogu biti i gubitak kose, srčana oboljenja, opsesivno-kompulsivni poremećaji, seksualna disfunkcija, loša probava, oboljenja zuba i desni. Stvaranje i adrenalina i kortizola koje u velikoj mjeri izaziva stres, imaju pogubne efekte na kožu, najveći organ tijela. Stres dodatno usporava process prirodne obnove kože i na taj način potiče prekomjerno stvaranje loših hormona koji stimuliše kožu da stvara gušće folikule dlake, pojača proizvodnju ulja i tako izazove stvaranje akni.

Kosa može da opada ali i da osjedi od stresa

Stres može na razne načine da utiče na zdravlje i kvalitet korijena kose. Jedno od tih stanja jeste i prekomjerno opadanja kose. Možemo primjetiti kada operemo kosu pa kada kosu češljamo ili peglamo, da u velikim količinama ispada i ostaje na pegli ili češlju. Također možemo primjetiti i oblasti koje su kao pečati bez kose a vremenom se proširuju. Kod muškaraca stress može da dovede i do trajne ćelavosti. Kosa može da opada postepeno a od prekomjernog stresa može da opadne cijela u roku od samo par dana. Iako opadanje kose uslijed stresa može da bude samo privremeno i postoji način za saniranje, još jedna neželjena posledica je kada vam kose odjednom osijedi. Iako je sijedenje kose prirodan proces, stres ubrzava gubitak pigmenta i pojavljuju se sive ili potpuno bijele dlake.

Koža je isušena od stresa

Povećana proizvodnja kortizola može rezultirati i vrlo suvom kožom, osim što može da izazove velike probleme s bubuljicama. Hormon kortizol umanjuje elastičnost kože i njenu mogućnost da zadrži vodu i tako ostane hidrirana. Ono što će vam u ovom slučaju pomoći jesu kreme za hidratiziranje kože te mnogo voća I mnogo vode. Na taj način će vasa koža ostati dovoljno hidrirana.

Stres izaziva jake glavobolje

Bolovi u vratu, ramenima i glavi jako često su posljedica stresa. Tijelo je obično zgrčeno, cirkulacija je loša i zbog toga dolazi do glavobolja. Stres izaziva napade panike i probleme s disanjem Plitki dah, nemogućnost disanja i napadi panike rezultat su izloženosti stresu. Ne liječite simptome, nego uzrok. Pokušajte da organizirate život tako da imate što manje stresa. Riješite se svega što vam izaziva nervozu I napetost I što vam usporava napredak I narušava kvalitetu života.

Preznojavanje

Zbog stresa se u tijelu diže temepratura, te vam se zbog toga mogu znojiti ruke, tabani, čelo, srednji dio leđa najčešće I sl. Stres uzrokuje probavne probleme Stres može uzrokovati brojne probavne probleme od zatvora do dijareje, grčeva u crijevima, čestog mokrenja te vam uveliko naručiti mir I kvalitetu vašeg života.

Izostanak menstrualnog ciklusa

Stres jako mnogo utiče na hormone, što znači da on definitivno može uzrokovati promijene kada je u pitanju menstrualni ciklus. Ekstremne količine stresa mogu uticati na hormonalni nivo koji učestvuje u održavanju normalnog menstrualnog i ovulacijskog ciklusa.

Pojava novih alergija

Hormoni stresa stimuliraju lučenje imunoglobulina E, proteina u krvi koji je odgovaran za alergijske reakcije u organizmu. U mnogim je istraživanjima dokazano da grčeve u abdomenu potiču nervoza te ostali simptomi stresa poput anksioznosti i straha.

John Smith

I? Ah, THAT'S the great question is, what did the Dormouse went on, spreading out the verses on.